В інтернеті оприлюднили документи КДБ щодо повернення кримських татар після депортації | QHA media
18 Травня 2019, 15:46

В інтернеті оприлюднили документи КДБ щодо повернення кримських татар після депортації

Закрити

97 документів КДБ про історію повернення кримських татар із заслання виклали у відкритий доступ.

Серед матеріалів, опублікованих «Українським визвольним рухом» і Архівом СБУ — листівки і доповідні про голодування Мустафи Джемілєва, відомості про «факел свободи» кримськотатарського народу Муссу Мамута і його акт самоспалення, звернення і маніфести.

Шлях додому не був легким. Це була боротьба, це був тихий, але усе ж таки опір. КДБ інформував керівництво УРСР, що станом на липень 1987 року в Криму було трохи більше 20 тисяч кримських татар. У липні 1990 року до Криму повернулося понад 80 тисяч кримських татар. А у вересні їх було вже понад 100 тисяч, — розповів директор архіву СБУ Андрій Когут.

Пам’ятна дата депортації щорічно відзначається 18 травня. Саме цього дня у 1944 році о четвертій годині ранку почалося виселення кримських татар з Криму. Радянська влада звинуватила кримськотатарський народ у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Усіх кримських татар, що залишалися на півострові, вивезли в Середню Азію і на Урал. Тільки дорогою на заслання і у перший рік після депортації загинуло більше 30 тисяч чоловік.

Дивитись ще: