В Берліні говорили про Крим під час акції «Зупинимо терор Путіна!»

Новини України та світу
Ірина Требунських
04 Травня 2021, 18:56
Ірина Требунських
04 Травня 2021, 18:56

В центрі Берліну проходить демократичний табір «Зупиніть терор Путіна!». Як повідомляє «Укрінформ», акція триває місяць.

Цілодобовий протестний табір біля Бранденбурзьких воріт триватиме до 9 травня 2021 року. Організатори акції пояснили, що місце проведення обрано не випадково: щодня парламентарії проходять на роботу через алею жертв Володимира Путіна і через шеренгу доказових аргументів про надзвичайну небезпеку Кремля для Європи.

В рамках акції відбувся німецько-український телеміст. Серед учасників телемосту були голова правління організації «Центр громадянських свобод» і ініціаторка кампанії #LetMyPeopleGo Олександра Матвійчук, народний депутат від «Європейської солідарності», заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, заступник голови правління «Кримської правозахисної групи» Володимир Чекригін і Юрій Шуліпа — юрист, директор міжнародної асоціації «Інститут національної політики».

Матвійчук зазначила, що за час окупації можна виділити три основні напрямки дій Росії. Першим вона назвала мілітаризацією Криму. За радянських часів Крим виконував роль «плавучого авіаносця», а Росія мавпує цей курс і пришвидшеними темпами перетворює колишній курорт у потужну військову базу.

Другим напрямком є, за словами правозахисниці, заміщення населення українського півострова під окупацією. «Мешканці Криму до окупації проживали в умовах української перехідної демократії. І навіть ті з них, які Росію підтримували, виявилися неготовими до тих порядків, які встановили окупанти», — пояснила вона. Саме через це все кримчани для держави-окупанта Росії є «потенційно нелояльними», тому вона заміщає населення, заселяючи своїми громадянами окуповану територію.

Темп приросту населення в Севастополі лише в 2019 році сягнув безпрецедентних 17,2%. Такими темпами ми з часом можемо констатувати, що в Криму будуть проживати зовсім не ті люди, що проживали тут до окупації, — сказала Матвійчук.

З двох напрямків випливає й третій — навмисне і цілеспрямоване порушення прав людини. Матвійчук підкреслила, що Крим для Росії став своєрідною піддослідною територією для експериментів з інтеграції окупованої території. Складниками цього є примусове нав’язування російського громадянства, тотальний наступ на права і свободи, щоб утримувати населення під контролем. Також до складників «експерименту» відносяться і власне політичні переслідування, зокрема кримських татар.

Чийгоз у свою чергу акцентував увагу на важливості втілення української ініціативи «Кримська платформа», а також на протистоянні масштабній дискредитаційній кампанії проти неї, яку веде Кремль. Він пояснив, що деокупація Криму має бути не питанням «загальної стурбованості», а дати реальні кроки. Дати відчути громадянам України в Криму, що окупація є тимчасовим явищем.

Росія вже порушила всі міжнародні норми і, не соромлячись, шантажує європейські держави, тисне на європейських керівників. Це має бути для нас викликом, на який ми маємо вміти дати відповідь, — підкреслив він.

Представник Меджлісу запевнив, що на відкриття «Кримської платформи» в Україну 23 серпня мають приїхати не дипломатичні представники, а власне керівники країн, щоб продемонструвати Росії, що її спроби дезінформувати і спекулювати на темі Криму не мають успіху.

Раніше посол України у Німеччині Андрій Мельник заявив, що Німеччина має «моральний обов’язок» перед Україною покласти край російській окупації Криму.

Як інформували «Кримські новини», німецька природоохоронна організація «Союз охорони природи та біорізноманіття» (NABU) подала позов проти будівництва газопроводу «Північний потік-2». Через позов будівельні роботи тимчасово зупинені.