Україна відправила до Гааги повідомлення щодо Іловайської трагедії і оборони ДАП

Новини України та світу
Хельга Полтавка
08 Квітня 2021, 15:18
Хельга Полтавка
08 Квітня 2021, 15:18

Офіс генпрокурора відправив до Міжнародного кримінального суду (МКС) інформаційне повідомлення щодо фактів вбивства українських військових під час Іловайської трагедії та оборони Донецького аеропорту (ДАП).

Про це повідомила у четвер, 8 квітня, пресслужба відомства.

Йдеться, зокрема, про повідомлення «щодо серйозних порушень міжнародного гуманітарного права з боку представників Російської Федерації та підконтрольних їм незаконних збройних формувань на Донеччині».

Прокурори департаменту щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу генерального прокурора зібрали факти та докази, що підтверджують віроломне вбивство та поранення українських військових під час подій під Іловайськом 29 серпня 2014 року та при обороні Донецького аеропорту 19-21 січня 2015 року, — йдеться у повідомленні.

Інформаційне повідомлення підготовлене на основі матеріалів кримінальних проваджень, фото й відео з відкритих джерел, а також зібраних речових доказів. Вбивства і поранення військовослужбовців Збройних сил та інших військових формувань України відбувались на тлі гуманітарних домовленостей.

У генпрокурора наголошують, що «вбивство в умовах збройного конфлікту є воєнним злочином та порушує статтю 37 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій 1949 року, що забороняє «вбивати, завдавати поранення або брати в полон противника, вдаючись до віроломства».

У грудні 2019 року прокурори вже передавали до МКС інформацію щодо позасудових страт українських військовослужбовців під час бойових дій в районі Іловайська.

Загалом до Міжнародного кримінального суду Україна скерувала 19 звернень з фактами порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу, — йдеться у повідомленні Офісу генпрокурора.

Довідка: оборона ДАП тривала 242 дні, з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. Останні українські воїни вийшли з території летовища в ніч на 23 січня 2015 року. Але ще кілька днів на цій території тривали окремі бої з метою врятувати поранених, які могли лишатися тим. За стійкість, яка в багатьох викликала подив, оборонців аеропорту назвали «Кіборгами». За останніми офіційними даними, під час оборони ДАПу загинули 109 українських бійців, були поранені — 446, зникли безвісти — шестеро.

В оточення під Іловайськом на Донеччині бійці сил АТО/ООС на Донбасі потрапили наприкінці серпня 2014 року. Військові регулярних частин ЗС РФ, що вторглися до України під прикриттям підтримуваних ними бойовиків, обстріляли коридор, яким, за домовленістю, мали виходити українські військові. За офіційними даними, тоді загинули 366 українських військовослужбовців і правоохоронців, 429 були поранені, 128 — потрапили в полон, 158 — вважають зниклими безвісти.

Як повідомляли «Кримські новини», 16 січня на території міністерства оборони України відзначили День пам’яті «Кіборгів», які захищали Донецький аеропорт.