«Україна робить усе, щоб повернути Крим» — Зеленський

Новини України та світу
Хельга Полтавка
18 Травня 2021, 13:39
Хельга Полтавка
18 Травня 2021, 13:39

Президент Володимир Зеленський у День боротьби за права кримськотатарського народу сьогодні, 18 травня, заявив, що українська сторона робить усе можливе для захисту прав жителів окупованого Криму та повернення півострова.

Про це він написав у Twitter.

Зеленський нагадав, що 77 років тому все кримськотатарське населення було депортовано з Криму та втратило 50% людей.

Також сьогодні у Верховній Раді народний депутат, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що дії Росії щодо Криму схожі на дії Радянського Союзу в найжорстокіші його періоди.

Знову російська окупація, знову репресії, примус корінних жителів до виїзду зі своєї Батьківщини, знову масове заселення півострова переселенцями із сучасної Росії і знову терористичний режим, який за багатьма своїми параметрами схожий на радянський режим у найжорстокіші його періоди, — сказав Джемілєв.

Він висловив упевненість, що рано чи пізно окупант буде вигнаний з української території.

"Я абсолютно впевнений, що рано чи пізно окупант буде вигнаний з нашої території! Руки простягнути на цілісність і суверенітет української держави будуть зламані. Але як скоро це станеться залежить від багатьох чинників, і в першу чергу, від рішучости України і її вищого законодавчого органу - Верховної Ради. Я дуже сподіваюся, що всі законопроекти, спрямовані на деокупацію територій України та визначення їх статусу після деокупації та також на відновлення законних прав корінних народів Криму будуть підтримані нашим парламентом" - зазначив Мустафа Джемілєв під час виступу до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. Для багатьох із них заслання обернулося поневірянням, голодом і врешті-решт смертю. Більшість депортованих потрапили до Узбекистану і в сусідні з ним райони Казахстану й Таджикистану. Вони опинилися у так званих спецпоселеннях, які швидше нагадували трудові табори. Депортованих використовували як дешеву робочу силу. За перші три роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померли, за різними оцінками, від 20 до 46% всіх депортованих. Вшановуючи пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року та засуджуючи політику тоталітарного режиму щодо утисків кримськотатарського народу, Верховна Рада України у 2015 році прийняла постанову про визнання депортації з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу.

Posted by Mustafa Jemilev on Tuesday, May 18, 2021

У МЗС Туреччини також підтримали кримських татар у День пам'яті, про це йдеться у Twitter відомства.

Туреччина продовжуватиме підтримку своїх братів, щоб полегшити невдоволення кримських татар, захистити їхню ідентичність, забезпечити їхнє благополуччя, оскільки вони продовжують зазнавати труднощів, що виникають у результаті незаконних дій, анексії Криму, — йдеться у повідомленні.

У свою чергу посол України в Турецькій Республіці Андрій Сибіга повідомив у Twitter, що у День пам'яти жертв геноциду український прапор був з чорною стрічкою та наполовину приспущений.

Сьогодні ми з повагою згадуємо жертв кримськотатарської депортації. Цей злочин проти людства, який не визнає тайм-аутів, був скоєний 77 років тому сталінським режимом. Прапор з чорною стрічкою, що символізує траур, був приспущений наполовину. Парламент визнав це заслання геноцидом, — написав він.

Нагадаємо, сьогодні, 18 травня, в Україні День боротьби за права кримськотатарського народу та вшанування пам'яті жертв депортації кримських татар.