У центрі Києва відкрилася виставка з унікальними експонатами-спогадами про Крим

Новини України та світу
Хельга Полтавка
23 Червня 2021, 17:35
Хельга Полтавка
23 Червня 2021, 17:35

У центрі Києва на Хрещатику сьогодні, 23 червня, відкрилася виставка «Крим. Літній сезон: те, що в нас не забрати».

Як повідомляє «Укрінформ», експонати, зібрані у спеціально обладнаній кімнаті, дарують унікальні спогади про Крим і показують його таким, яким пам'ятають і знають в Україні.

Експонат — кримськотатарський прапор — презентувала перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джеппар.

Саме під цим прапором, до 2014 року, моя сім'я щороку 18 травня виходила ходою до Сімферополя з іншими кримськими татарами. Піднімаючи цей прапор ми молилися за тих, кого втратили під час депортації. Під час окупації, цей прапор побачив більшість мітингів у Криму. Для мене ця річ є символом, який об'єднує мене з півостровом, — розповіла Джеппар.

Вона подякувала організаторам проєкту, який мовою культури і спогадів не дає забути Крим.

Символом Криму для адвокатки Лілі Гемеджі, яка часто виїжджає за межі півострова, є квіти лаванди. На виставці — її світлина з дітьми, котрі тримають букетики лаванди, а внизу у вазі сам букет запашних квітів, гілочки яких адвокати, за словами Гемеджі, намагаються передати своїм підзахисним у в'язницях, щоб нагадати їм про Крим.

Вона зазначила, що із задоволенням взяла участь у проєкті, який не приурочений до жодної дати і побажала українцям «пам'ятати про Крим завжди, незалежно від дат».

За словами Гемеджі, увага України та світу до політичних судових процесів у Криму допомагає адвокатам справлятися з труднощами в роботі й вірити в перемогу.

Художник Рустем Скибін презентував роботи кримських художників-керамістів, які стають дедалі популярнішими в Україні.

Посил експозиції про Крим — немає такої сили, яка могла б змусити людей стерти й викреслити пам'ять про рідну домівку, про частину української території, про людей, які прагнуть до свободи та гідного життя, — йдеться у повідомленні.

Про один з артефактів виставки розповів український режисер, колишній політв'язень Олег Сенцов.

На цій виставці представлений мій примірник сценарію до фільму «Носоріг». На ньому багато помарок і позначок, які я робив у в'язниці. Це єдина річ з Криму, яка в мене залишилася на сьогодні. Примірник сценарію — це спогади про те, як я жив і працював у Криму, — сказав Сенцов.

Також на виставці представлені:

  • сукня актриси Римми Зюбіної, зшита з різнокольорових краваток, які подарували їй в Артеку;
  • подарунок з побажаннями від моряків фрегата «Гетьман Сагайдачний» співаку Святославу Вакарчуку;
  • старовинний музичний інструмент, знайдений у підвалі будинку, де жила в Криму співачка Джамала;
  • зворушлива сімейна реліквія сім'ї актриси Ади Роговцевої — аплікація з квітів і трав, зібраних у Криму.

Маленький музей «Кримського простору» буде відкритий у маркеті «Всі.Свої» ще місяць.

Нагадаємо, у 2013 році режисер Олег Сенцов виграв презентацію кінопроєкту в Держкіно України, отримав фінансування і збирався знімати фільм «Носоріг», але політичні події змінили плани режисера, тоді фільм так і не був знятий.

Як повідомляли «Кримські новини», 28 червня у Фастові відбудеться фестиваль кримськотатарської культури — «Qırımğa hoş keldiniz! Ласкаво просимо до Криму!».