У роковини Депортації Зеленського закликали налагодити ефективну взаємодію з Меджлісом

Новини України та світу
Тетяна ІваневичQHA
18 Травня 2021, 16:30
Тетяна ІваневичQHA
18 Травня 2021, 16:30

Народні депутати України закликали президента Володимира Зеленського активізувати й унормувати співпрацю з представницьким органом корінного народу Криму — Меджлісом кримськотатарського народу. Свої заяви вони виголосили під час брифінгів у стінах Верховної Ради.

Народний депутат, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз наголосив, що дуже важливою є активна позиція української держави та дієві сигнали про  підтримку корінного народу Криму. 

Чийгоз подякував колегам по парламенту за те, що з трибуни Верховної Ради вшанували жертв геноциду-депортації. Такі кроки з боку держави, на його думку, дають сподівання, що до парламенту внесуть і проголосують принципову для киримли тріаду законопроєктів — зміни до Конституції України щодо статусу Криму, статусу корінних народів і статусу кримськотатарського народу.  

Ще однією очікуваною демонстрацією підтримки від держави Чийгоз назвав підписання президентом указу про взаємодію з Меджлісом кримськотатарського народу.

Сьогодні ми очікували й очікуємо указ президента України Зеленського про взаємодію з Меджлісом кримськотатарського народу. Це теж був би сигнал нашим громадян-співвітчизникам у Криму, що у кримськотатарського народу існує постійна взаємодія з державою, з інституцією президента, — сказав він.

Народний депутат Ростислав Павленко відзначив, що сьогодні особливо важливо пам'ятати про те, що кримськотатарський і український народи в окупованому Росією Криму і зараз перебувають у небезпеці, зазнають репресій, тиску, ув'язнень. 

Він нагадав, що Росія послідовно ігнорує рішення Міжнародного суду ООН, який зобов’язав РФ припинити знущання над населенням окупованої нею території, зокрема, етнічні утиски українців і кримських татар. Утиски та ігнорування міжнародного права триватимуть доти, доки триватиме окупація Криму Росією.

Павленко наголосив, що слід відновити активний постійний діалог і взаємодію української влади з кримськотатарським народом та його представницьким органом.

Надзвичайно важливо, щоб у голосі держави Україна звучав голос кримськотатарського народу. І саме тому важливо, щоб вийшов указ президента щодо взаємодії з Меджлісом кримськотатарського народу. Необхідно, щоб українська держава була послідовна, захищала права українців і в тому числі кримських татар, — наголосив він.

Народний депутат від «Європейської солідарності» Микола Княжицький нагадав, що у 2015 році ВР визнала депортацію кримських татар геноцидом, і що самі українці на своїй землі впродовж ХХ століття страждали від численних війн, знищень, переселень і голодоморів.

Для нас трагедія кримськотатарського народу — це наша трагедія. Ніколи більше на території України не мають повторитися ті жахи, які пережили народи, що жили разом із українцями на цій землі. Саме тому вкрай важливо зробити все, щоб підтримати кримськотатарський народ зараз, щоб підтримати Меджліс кримськотатарського народу. Важливо у всіх переговорах із країною-агресором і світовим співтовариством не забувати, що головне завдання кожного українця — це відновлення прав, перш за все, кримськотатарського народу. Батьківщина українців і батьківщина кримських татар має належати українцям і кримським татарам, — сказав він.

Як повідомляли «Кримські новини», 18 травня 2020 року відбулась перша зустріч президента Володимира Зеленського з Меджлісом кримськотатарського народу. На ній домовились узгодити порядок комунікації глави держави з Меджлісом, який буде затверджений президентським указом. Відповідний проєкт указу, який передбачає такі зустрічі як мінімум раз на квартал, був вже підготовлений. 

Також під час зустрічі анонсували створення робочої групи, яка повинна буде забезпечити ефективну комунікацію між владою та кримськими татарами. Робоча група має розглядати не лише правові, а й економічні питання, які турбують кримських татар. Зокрема, очікувалось, що ця робоча група узгодить порядок подачі до Верховної Ради тріади законопроєктів щодо внесення змін до Х-го розділу Конституції України щодо статусу Криму і створення кримськотатарської національно-територіальної автономії, а також про статус корінних народів і кримськотатарського народу.

Проте до 18 травня 2021 року ані робоча група не була створена, ані указ про взаємодію з Меджлісом не підписаний.