Суд зобов'язав ДБР відкрити справу щодо можливої державної зради Зеленського через «вагнерівців»

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
22 Липня 2021, 17:16
Тетяна Нікішина
22 Липня 2021, 17:16

Шевченківський районний суд Києва зобов'язав Державне бюро розслідувань (ДБР) почати досудове розслідування щодо можливого вчинення Володимиром Зеленським та його оточенням державної зради через зрив операції із затримання членів «ПВК Вагнера».

Заяву щодо вчинення злочину Зеленським до ДБР подала група осіб, серед яких ексдепутат VIII скликання Андрій Тетерук. Однак правоохоронці не почали досудове розслідування, тому заявники звернулися до суду зі скаргою на бездіяльність ДБР та вимогою змусити відомство почати розслідування.

Ми розглядатимемо скаргу на бездіяльність слідчого ДБР, яка полягає в тому, що в порядку, передбаченою статтею 214, слідчий не вніс відомості до реєстру досудових розслідувань і, відповідно, не розпочав розслідування, — заявив перед засіданням адвокат позивачів Ігор Волошин.

На судовому засіданні скаргу задовольнили у повному обсязі.

Суддя прийняв рішення зобов'язати ДБР вчинити так, як передбачає українське законодавство, а отже: нашу заяву про вчинення кримінального правопорушення за статтю 112 «державна зрада» зареєструвати і внести в Єдиний реєстр досудових розслідувань, — розповів Тетерук.

Нагадаємо, наприкінці липня 2020 року правоохоронні органи Білорусі затримали під Мінськом бойовиків російської приватної військової компанії «Вагнер».

Згодом стало відомо, що українські спецслужби готували масштабну операцію із затримання групи бойовиків ПВК «Вагнера», для чого виманили їх до Білорусі.

Повідомлялося, що ГУР, СБУ та департамент з військових злочинів Офісу генпрокурора готували операції понад рік. У межах спецоперації бойовиків найняли за підробленими договорами охороняти нафтові вежі у Венесуелі. Під час вербування вони дали під запис свідчення про злочини на території України, бо думали, що показують «роботодавцю» рівень «кваліфікації». Бойовики мали вилетіти з Мінська. Їм вже навіть купили квитки.

Із 33 затриманих 28 виявилися бойовиками. Дев'ять із них — громадяни України, 11 — містяться в базі «Миротворця». У складі групи були ті, хто, ймовірно, був причетний до збиття Boeing MH-17, Іл-76 під Луганським аеропортом, АН-26 поблизу Луганська.

24 липня заступник голови СБУ Руслан Баранецький і начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба доповіли про операцію в Офісі президента. Тоді на зустрічі були голова Офісу президента Андрій Єрмак, президент Володимир Зеленський, голова комітету з розвідки Руслан Демченко і заступник голови ОП з питань оборони Роман Машовець.

Єрмак попросив відкласти операцію, щоб не зірвати обмін полоненими. Керівники спецслужб говорили, що операцію вже не можна зупиняти, але Зеленський у результаті підтримав Єрмака — її перенесли на 30 липня. Вже 29 липня «вагнерівців» затримали в мінському пансіонаті.

Після того, як силовики доповіли про ці плани Офісу президента, спецоперація провалилася. Українські розвідники запідозрили злив інформації Федеральній службі безпеки РФ.

Як повідомляли «Кримські новини», попереднє засідання у справі про державну зраду, а саме про зрив затримання «вагнерівців» було відкладене, оскільки на нього не прийшов слідчий ДБР.