Суд у Татарстані визнав книги турецького богослова екстремістськими

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
20 Квітня 2021, 18:27
Асіф АлієвQHA
20 Квітня 2021, 18:27

Суд міста Набережні Челни Республіки Татарстан задовольнив позов прокуратури щодо визнання книг турецького ісламського богослова Саїда Нурсі, виданих в Туреччині турецькою мовою, «екстремістськими матеріалами».

Про це у соціальній мережі Facebook повідомив адвокат Руслан Нагієв. Він зазначив, що суд навіть не призначав судову комплексну експертизу і обмежився експертизою, яку надала прокуратура.

Відповідачі з цим рішенням не згодні. У встановлені законом терміни нами буде підготовлена апеляційна скарга і направлена до Верховного суду Татарстану, — пообіцяв адвокат.

Сегодня, 19 апреля 2021 года, Набережночелнинский суд Республики Татарстан удовлетворил иск прокуратуры о признании книг...

Posted by Ruslan Nagiyev on Monday, April 19, 2021

Як повідомляє російська служба TRT, це перша заборона богословських праць мовою оригіналу в Росії. До цього екстремістськими визнавалися тільки перекладені на російську мову тексти богослова.

Раніше турецькі вчені, професори Ускударського університету, зробили для російського суду власний висновок за представленими книгами. Вони заявили, що твори Нурсі не стосуються політики.

Таким чином, не може бути й мови не тільки про використання насильства для зміни політичного устрою або спроби порушити цілісність країни, але навіть найменшого натяку на Російську Федерацію і її політичну систему, — відзначили фахівці.

За їхніми словами, Нурсі був законослухняним громадянином, заперечував використання насильства в ім'я релігії або будь-яких інших ідей, вважав збереження громадського порядку одним з найбільш важливих елементів справедливості. Експерти підкреслили, що книги, про які йдеться, друкуються і поширюються Управлінням у справах релігії Турецької Республіки. Якби в них були будь-які вирази, спрямовані на підрив державних засад, вони були б заборонені й в Туреччині.

У 2010 році президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган назвав Саїда Нурсі «совістю нації». Вивчення його спадщини в сучасній Туреччині та в інших країнах світу не суперечить законодавству.

Саїд Нурсі (1878-1960) — відомий мусульманський богослов і тлумач Корану. Автор серії книг «Рісале-і Нур». Російські муфтіяти, Організація ісламського співробітництва, провідний ісламський університет Аль-Азхар і Ватикан позитивно оцінюють внесок авторитетного теолога в розвиток діалогу релігій і цивілізацій.

Перша заборона на деякі російські переклади книг турецького богослова був у травні 2007 року, коли московський суд визнав їх екстремістськими. В огляді щорічної доповіді Комісії США з питань свободи віросповідання в країнах світу за 2010 рік уряду РФ рекомендували переглянути судові рішення визнали публікації свідків Єгови й турецького теолога Саїда Нурсі екстремістськими.

У 2018 році Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) встановив, що Росія порушила Європейську конвенцію з прав людини, заборонивши книги Нурсі.

Тим часом, вчора, 19 квітня у Стамбулі помер останній з живих учнів Саїда Нурсі — Хюсню Байрамоглу. Як повідомляє турецький телеканал NTV, свої співчуття з приводу його смерті висловили глава адміністрації президента Туреччини Хасан Доган, міністри внутрішніх справ і юстиції Сулейман Сойлу і Абдульхаміт Гюль, керівник Управління у справах релігії Алі Ербаш, а також інші відомі особи.

Як писали «Кримські новини», у листопаді 2017 року в Україні відкрився культурний центр Саїда Нурсі. У центрі вивчають праці вченого, знайомлять з Ісламом, тут розмістилася бібліотека «Рісале-і Нур», організовані курси турецької мови для студентів ВНЗ.