Стало відомо, скільки відсотків докторської дисертації Шкарлет зплагіатив

Новини України та світу
Ольга ПолтавкаQHA
10 Серпня 2020, 16:01
Ольга ПолтавкаQHA
10 Серпня 2020, 16:01

Виконуючого обов'язки міністра освіти та науки Сергія Шкарлета звинуватили у плагіаті. Про це повідомляється на сайті "Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях".

У докторській Шкарлета суцільні збіги з працями інших науковців становлять 87,4%.

Сам він це заперечує та стверджує, що будь-яка програма "покаже співпадіння, покаже певні широковживані слова. Математичні формули взагалі "б’ються" як плагіат, таблиці "б’ються", як правило, як повний плагіат".

Мова про одну із статей, на яких базується дисертація Шкарлета. Вона значиться у розділі "Статті у наукових фахових виданнях" під №35 і має назву "Шкарлет С. М. Теоретичні основи формування економічної безпеки підприємств // Сіверянський літопис. – 2007. – №4. – С. 161–171".

Науковці Юрій Бойко та Василь Садовий, які робили аналіз статті Шкарлета, виявили збіги тексту з наступними джерелами:

  • Гончаренко Л. П. Процесс обеспечения экономической безопасности предприятия // Справочник экономиста, 2004, №12 (оригінал тут; архівна копія тут; для зручності посилань на сторінки тексту цю інтернет-публікацію збережено у вигляді файла pdf, який можна завантажити звідси).
  • Економіка підприємства: Підручник / За ред. С. Ф. Покропивного. – К.: КНЕУ, 1999. (розділ 18 можна прочитати тут).

Жовтим кольором показані повні збіги, бірюзовим – синоніми та перефразування, а зеленим – заяви авторства Шкарлета.

Бойко та Садовий звертають увагу, що 2-й абзац на с. 164 Сергій Шкарлет починає наступним чином: "Фахівці зазначають, що широкий спектр…"

Як додається, далі Шкарлет у кількох абзацах робить перелік "конкретних кроків зміцнення економічної безпеки українських підприємств". Тобто він знає, як треба робити посилання на текст інших дослідників, який використовується в конкретній роботі. Але далі він пропонує нібито власні висновки.

Але це не так – насправді Шкарлет переписує текст статті російської професорки Людмили Петровни Гончаренко (у перекладі українською), надрукований у 2004 році, і цієї роботи у переліку літератури в статті Шкарлета немає. Таким чином, маємо приклад нахабного академічного плагіату", – йдеться у повідомленні.

Також підсумовується, що основний матеріал статті Шкарлета викладений на с. 163–170.

"Збіги з чужими працями виявлені на с. 164–170, тобто на 7 сторінках з восьми, що становить 87,5%. Що цікаво, ректор Чернігівського інституту інформації, бізнесу і права з 6-річним стажем, та ще й професор указує у своїй науковій статті сайт студентських рефератів як джерело", – додають Бойко та Садовий.

Нагадаємо, це вже восьмий аналіз академічного плагіату Шкарлета.