Сьомі роковини початку війни на сході України

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
15 Квітня 2021, 13:19
Тетяна Нікішина
15 Квітня 2021, 13:19

Цими днями Україна вшановує важку дату в історії сучасної країни — початок Антитерористичної операції на сході України через збройну агресію Росії.

Попри численні факти участі Збройних сил РФ та докази причетності Росії до війни, офіційно Росія не визнає факту свого вторгнення в Україну, тому з українського боку війна розглядається як неоголошена.

Низка українських політиків називає війну на сході України «гібридною війною» Росії проти України. Юридично на сході України триває антитерористична операція (2014-2018) та операція Об'єднаних Сил (з 2018 року).

Після анексії Криму в 2014 році проросійські диверсійні групи почали активно діяти у південно-східних регіонах.

На щастя, у багатьох регіонах вдалося уникнути створення незаконних республік. А от щоб звільнити український Донбас, довелося почати АТО, що триває вже сьомий рік. Російська влада неодноразово заявляла про своє несприйняття Антитерористичної операції й вимагала її припинення та початку переговорів з бойовиками.

Бойові дії війни на Донбасі почалися із захоплення 12 квітня 2014 року російськими загонами, керованими офіцерами спецслужб РФ, українських міст — Слов'янська, Краматорська і Дружківки, де захопленою у відділках МВС зброєю російські диверсанти озброїли місцевих колаборантів і прийняли до своїх лав. В умовах неспротиву місцевих силових структур України, а іноді й відкритої співпраці невеликі штурмові загони російських диверсантів незабаром взяли під контроль Горлівку та інші міста Донеччини і Луганщини.

13 квітня 2014 року у відповідь на вторгнення диверсійних загонів, в.о. президента України Олександр Турчинов оголосив про початок Антитерористичної операції.

Рада нацбезпеки та оборони прийняла рішення розпочати Антитерористичну операцію із залученням Збройних сил України. Ми не дамо Росії повторити кримський сценарій у східному регіоні, — заявив тоді Турчинов.

Першими боронити схід України вирушили нацгвардійці, спецпризначенці та добровольці. Вони прийняли перший бій зранку 13 квітня у Семенівці, передмісті Слов'янська, потрапивши у засідку проросійських бойовиків. Колону зі спецпризначенцями обстріляли з автоматів Калашникова, загинув капітан «Альфи» Геннадій Біліченко, ще три співробітника спецпідрозділу були поранені.

Облога Слов’янська тривала майже два місяці. Потрапити в захоплене місто було майже нереально, а місцеві мешканці з проросійськими поглядами самотужки блокували колони української техніки.

На початку літа 2014 року Україна поступово повернула частину захоплених територій: спочатку був Маріуполь, після цього — Слов’янськ і Краматорськ.

Натомість бойовики зайняли Донецьк, Макіївку, Горлівку і Луганськ.

Регулярні війська РФ вторглися на територію України в серпні 2014 року. Антитерористична операція розтягнулася на роки.

Як повідомляли «Кримські новини», 13 квітня у районі проведення операції Об'єднаних сил на Донбасі у передмісті населеного пункту Майорськ БПЛА противника, перетнувши лінію розмежування, здійснив скидання гранат на позиції підрозділів ЗСУ, внаслідок чого один військовослужбовець загинув.