Сьогодні — 150 років від дня народження Лесі Українки

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
25 Лютого 2021, 16:46
Тетяна Нікішина
25 Лютого 2021, 16:46

Сьогодні виповнюється 150 років від дня народження Лесі Українки — української поетеси, драматурга і громадської діячки, класика української літератури.

Леся Українка — одна з найвизначніших постатей в історії української літератури. Вона залишила великий літературний доробок — поеми, прозові твори, вірші, публіцистичні статті, переклади світової класики.

Народилася Лариса Косач, саме таке справжнє ім’я Лесі Українки, 25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському. Батько її — Петро Косач, був службовцем, мати — Ольга Драгоманова-Косач — письменницею, яка публікувалася під псевдонімом Олена Пчілка.

У будинку Косачів часто збиралися письменники, художники та музиканти, влаштовувалися мистецькі вечори й домашні концерти. Великий вплив на духовний розвиток Лесі Українки мав дядько Михайло Драгоманов, відомий громадський і культурний діяч.

Ще в дитячі роки Леся захворіла на туберкульоз, з яким боролась усе життя. Через хворобу дівчинка не ходила до школи, однак завдяки матері, а також Драгоманову дістала глибоку і різнобічну освіту. Письменниця володіла 11 мовами, знала вітчизняну і світову літературу, історію, філософію.

Побувавши 1891 року на Галичині, а згодом і на Буковині, Леся познайомилася з багатьма визначними діячами Західної України: Іваном Франком, Михайлом Павликом, Ольгою Кобилянською, Василем Стефаником, Осипом Маковеєм, Наталією Кобринською.

Через свої погляди і творчість поетеса перебувала під негласним наглядом поліції, і цензура не раз забороняла її твори. Більшість робіт вона публікувала за кордоном Російської імперії — Берліні, Дрездені, Празі, Відні.

Останні роки Леся Українка жила в Грузії та Єгипті. Разом із чоловіком Климентом Квіткою вона працювала над зібранням фольклору та власними драмами.

Проте хвороба прогресувала. На початку липня 1913 року Лесин стан різко погіршився. 1 серпня 1913 року в грузинському місті Сурамі Леся Українка померла. Її похорони відбулися за кілька днів у Києві на Байковому кладовищі.

З нагоди 150-річчя з дня народження Лесі Українки — уособлення вічної боротьби і незламності, багато відомих діячів і виконавців виконали публічні читання творів поетеси. Долучилася до акції також Джамала — українська співачка кримськотатарського походження, народна артистка України, переможницяпісенного конкурсу «Євробачення».

Сьогодні в Ялті біля будинку-музею Лесі Українки відзначили 150-у річницю від дня народження поетеси і письменниці. Також у будинку-музеї відкрили експозицію, присвячену твору «Лісова пісня», яку письменниця створила, проживаючи в Ялті, повідомляють Крим.Реалії. Ялтинські студенти прочитали вірші поетеси українською, присутні поклали до пам'ятника письменниці квіти.

Як повідомляли «Кримські новини», учора, 24 лютого, до 150-ї річниці від дня народження Лесі Українки «Кримський дім» спільно з Музеєм видатних діячів української культури презентував у Києві виставку «Узори татарські… надто подібні до українських…» і проєкт «Вишивка в одязі видатних українців» із однойменним виданням.

Виставка дає можливість ознайомитися з відновленими версіями сорочок видатних українців, які стояли біля витоків українського національного відродження: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Михайла Старицького, Івана Франка, Дмитра Яворницького, Максима Рильського, Марії Заньковецької та інших. Колекцію кримськотатарського одягу, оздобленого традиційною вишивкою, представляє дизайнерка Ельміра Катакі. Вона пошила та вишила орнаментами, зібраними в Криму Лесею Українкою, національний головний убір «такіє».