Словаччина отримала від Росії 200 тисяч доз не того «Спутніка V»

Новини України та світу
Ірина Требунських
07 Квітня 2021, 13:05
Ігор Матович (праворуч) і Марек Крайчі в аеропорту отримують першу партію «Sputnik V»
Ірина Требунських
07 Квітня 2021, 13:05

Попередня влада Словаччини отримала від Росії перші 200 тисяч доз «Спутнік V», яка не зареєстрована у Європейському агентстві з лікарських засобів (EMA) як вакцина. Дослідники виявили, що отримана вакцина відрізняється від тієї, що отримала схвальні висновки в журналі The Lancet, передає Dennik N.

Наразі у Словаччині два головних лобісти «Спутнік V» більше не на посаді. Так, поставки незареєстрованої вакцини узгодив з російським виробником колишній прем'єр Ігор Матович, а вже колишній міністр охорони здоров’я Марек Крайчі дозволив терапевтичне використання «Спутнік V».

Також Крайчі звернувся до Держінституту контролю за наркотиками оцінити безпечність отриманої від РФ речовини.

Наші інспектори не можуть оцінити вакцину настільки комплексно, як EMA. Державний інститут контролю за наркотиками не прийняв рішення — оскільки для цього у нього недостатньо інформації, — йдеться у повідомленні.

Виявилося, що Російська Федерація передала не всі документи щодо виробництва чи безпеки, необхідні для оцінки. Окрім того, завезена до Словаччини речовина не ідентична вакцині, результати якої були опубліковані в престижному журналі The Lancet. Саме цією публікацією держава РФ оперує як аргументом безпечності речовини «Спутнік V».

Через непідтвердженість безпечності речовини для організму людини інститут і МОЗ Словаччини не рекомендували щеплювати населення російським «Спутніком V».

Нагадаємо, Словаччина зіткнулася з політичною кризою після того, як дві невеликі партії заявили про можливий вихід з правлячої коаліції через закупівлю урядом двох мільйонів доз російської вакцини від коронавірусу «Спутнік V». Після президентка Словаччини Зузана Чапутова прийняла відставку прем'єра Ігоря Матовича та у четвер, 1 квітня, затвердила склад уряду країни на чолі з прем'єром Едуардом Гегером.

Президент Володимир Зеленський заявив, що «експериментувати ми не маємо права на українцях», тому «Спутнік V» не використовуватимуть в країні. «Найкращий варіант переконання світу щодо якості своєї вакцини — це запровадження глобальної вакцинації свого населення», — сказав він.

Водночас до тимчасово окупованого Криму продовжують завозити сумнівний «Спутнік V». «Кримські новини» пояснювали нюанси щеплення в окупованому Криму і як бути кримчанам, а також небезпеку введення речовини «Спутнік V».