«Санду не боїться називати Крим українським»: подробиці візиту президентки Молдови в Україну

Новини
Хельга Полтавка
12 Січня 2021, 16:47
Хельга Полтавка
12 Січня 2021, 16:47

Сьогодні, 12 січня, розпочався офіційний візит президента Молдови Майї Санду в Україну. Президент Володимир Зеленський і молдовська колега провели зустріч у форматі «віч-на-віч» та виступили зі спільною заявою.

Після завершення перемовин відбулося підписання двосторонніх документів, інформує ОП.

Повідомляється, що Україна і Молдова планують відновити повноцінний діалог на найвищому рівні.

«Спільна заява закріплює взаємну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України та Молдови в межах міжнародно визнаних кордонів, а також фіксує готовність сторін взаємодіяти з метою посилення регіональної безпеки, імплементації відповідних угод про асоціацію з ЄС та реалізації стратегічних цілей, спрямованих на набуття повноправного членства у Європейському Союзі», — йдеться у повідомленні.

Також очільники держав підписали Меморандум щодо розвитку транспортно-транзитного потенціалу України та республіки Молдова.

Передбачено створення автомобільного транспортного коридору, який поєднає Київ і Кишинів. У перспективі цей коридор зменшить шлях між двома містами до п’яти-шести годин, ставши найкоротшим шляхом з Центрального регіону України до країн Центральної та Південно-Східної Європи, — йдеться у повідомленні.

Як зазначається, в межах Меморандуму планується:

  • міжнародно-правове оформлення будівництва мосту «Ямпіль – Косеуць», підготовка інвестиційного проєкту;
  • розробки техніко-економічного обґрунтування розбудови прикордонної інфраструктури й під’їзних шляхів на українсько-молдовському державному кордоні, залучення до реалізації проєкту міжнародних фінансових організацій.

Також президенти України і республіки Молдова вирішили створити Президентську Раду як новий постійно діючий формат діалогу високого рівня та механізм координації і моніторингу реалізації актуальних завдань співпраці.

Зеленський відзначив, що свій перший закордонний візит після обрання президентом Молдови Майя Санду здійснює саме в Україну.

«Це, зокрема, спільний намір відновити діалог на найвищому рівні та зробити його динамічним і, найголовніше, зробити його результативним. Для цього в рамках Президентської Ради ми будемо форматувати стратегію та координувати наші дії для вирішення завдань двостороннього порядку денного», – сказав Зеленський.

Головною складовою міждержавного діалогу Володимир Зеленський назвав громадян обох держав.

Ми наголосили на важливості запровадити взаємний перетин кордону за ID-паспортами. Актуальним завданням також залишається забезпечення освітніх та інших прав української національної меншини в Молдові та, відповідно, молдовської меншини в Україні, – констатував він.

Зеленський назвав візит Майї Санду початком нових відносин між країнами, про це він написав у Twitter.

Це початок нових відносин України і Молдови. Нас об'єднують спільні цінності та позиції з питань загальноєвропейського порядку денного. Ми цінуємо, що президент Молдови підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, не боїться називати Крим українським, — написав Зеленський.

Як повідомляли «Кримські новини», під час інавгурації президентка Молдови Майя Санду заговорила українською. Санду підтвердила, що не змінить свою позицію у питанні окупації Криму Росією.