Росія у ЄСПЛ змінила дату анексії Криму — з 21 на 18 березня 2014 року | QHA media
11 Вересня 2019, 15:15

Росія у ЄСПЛ змінила дату анексії Криму — з 21 на 18 березня 2014 року

Закрити

Російська Федерація змінила офіційну позицію щодо дати, з якої вона отримала контроль над Кримським півостровом.

Про це, як повідомляє «Европейская правда», заявив у Європейському суді з прав людини, де відбулися слухання скарги про порушення прав людини в анексованому Росією Криму, російський уповноважений при ЄСПЛ, заступник міністра юстиції РФ Михайло Галперін.

Зокрема, за його словами, Росія згодна визнати свою відповідальність за дотримання прав людини в Криму, починаючи з 18 березня 2014 року (дата проведення незаконного референдуму — прим. ред.).

До 18 березня вся відповідальність за дотримання прав людини лежить на Україні, — пояснив він.

У поясненнях РФ, представлених ЄСПЛ, йдеться також про те, що з цієї дати, за визнанням Росії, на Кримському півострові почала діяти система російських органів влади.

Яким чином з цього дня українська влада перетворилася на російську, Галперін не уточнив.

Разом з тим чиновник, кажучи про вторгнення російських військ до Криму наприкінці лютого, заявив, що вони перебували в Криму «на законних підставах» і не здійснювали «ефективний контроль або юрисдикцію на території Криму».

У свою чергу британський юрист Бен Еммерсон, який входить до юридичної команди України, зазначив, що Росія отримала ефективний контроль в Криму з 27 лютого 2014 року, коли встановила військові блокпости на території усього півострова.

У цей день російські сили відкрито увірвалися до Криму з повітря, моря і землі. Вони блокували і знерухомили українські військові частини. О 4 ранку російський спецназ штурмував Верховну Раду Криму, а потім депутатів під дулами зброї призвели до будівлі парламенту, — нагадав він про події того часу, навівши й інші конкретні приклади, коли Росія взяла під контроль ситуацію в Криму.

На підставі цього, вважає українська сторона, ЄСПЛ має визнати «ефективний контроль» РФ в Криму та її повну відповідальність за події на півострові.

Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини з боку України Іван Лєщина вказав на те, що українці й кримські татари в анексованому Криму піддаються репресіям з політичних, а також релігійних мотивів.

«Росія навмисно проводить кампанію з політичного переслідування, метою якого є знищення будь-якого опору», — підкреслив Лєщина.

Сьогодні, 11 вересня, Велика палата Європейського суду з прав людини почала слухання у справі «Україна проти Росії» з Криму. Україна подала первинну заяву 13 березня 2014 року, стверджуючи, що з 27 лютого 2014 року РФ контролює АР Крим. Київ посилається на порушення декількох статей Конвенції про захист прав людини і основних свобод.

ЄСПЛ мав розглянути питання про те, чи здійснювала Росія фактичний контроль території Криму ще до «юридичного оформлення» анексії рішенням Держдуми РФ. Раніше в поясненнях до ЄСПЛ Росія визнавала свій контроль в Криму з 21 березня 2014 року.

Дивитись ще: