Росія накинулася на Казахстан через імпорт українського цукру. Питання виносять на рівень голів урядів | QHA media
23 Квітня 2019, 15:59

Росія накинулася на Казахстан через імпорт українського цукру. Питання виносять на рівень голів урядів

Закрити

Влада Росії звинуватила Казахстан у порушенні норм Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) через імпорт українського цукру до вільної економічної зони.

Москва просить Євразійську економічну комісію розглянути питання про скасування преференцій Казахстану на імпорт білого цукру, повідомляє РБК.

Йдеться про те, щоб позбавити окремі казахські підприємства можливості в порушення законодавства ЄАЕС безмитно імпортувати цукор з України та Європи у вільні економічні зони за спецінвестконтрактами.

Це питання обговорять вже прем’єр-міністри під час чергового засідання Євразійської ради 30 квітня.

Цукор відноситься до групи «чутливих товарів», за якими країни — учасниці ЄАЕС (Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Росія) домовилися ухвалювати рішення в рамках ради Євразійської економічної комісії.

Основну частину цукру Казахстан закуповує в Росії: у 2018 році поставки досягли 142 тис. тонн. При цьому Казахстан має національні пільги, які дозволяють йому на вигідних умовах закуповувати цукор у країн, що не входять до ЄАЕС.

Зокрема, до Казахстану без сплати мита у 2019 році можна ввезти 400 тис. т. цукру-сирцю.

Тим часом, як заявили раніше у міністерстві сільського господарства Казахстану, країна запровадила пільгу на безмитне ввезення цукру з третіх країн через те, що російські постачальники не забезпечили прийнятні ціни на свою продукцію.

Також у 2018 році порівняно з 2017 роком в Росії знизився на 10% валовий збір врожаю цукрових буряків. Це привело до певного дефіциту цукру на внутрішньому ринку Казахстану, при тому, що ціна на російський цукор виявилася значно вищою, ніж на міжнародних біржах.

За словами представників відомства, усе це негативно позначилося на промислових споживачах, які використовують цукор як сировину.

Це привело до зниження обсягів виробництва, простоювання заводів і неконкурентоспроможності виробництва. Окрім того, волатильність цін на цукор викликала ажіотаж на споживчому ринку і створила соціальну напруженість, — відзначили в аграрному міністерстві Казахстану.

Сьогодні екс-президент Казахстану і лідер правлячої партії «Нур Отан» Нурсултан Назарбаєв запропонував висунути на пост президента країни Касим-Жомарта Токаєва, який з 20 березня виконує обов’язки очільника держави.

Дивитись ще: