Річниця кримського спротиву російській окупації — реакція світу

Новини України та світу
Ірина Требунських
26 Лютого 2021, 18:15
Ірина Требунських
26 Лютого 2021, 18:15

Сьогодні, 26 лютого, — День кримського спротиву російській окупації. Сім років тому у Сімферополі в цей день відбувся багатотисячний мітинг кримських татар і українських активістів на підтримку територіальної цілісності України та проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму. На противагу цьому мітингу вийшли люди з партії «Русского єдінства» під прапорами держави-агресора.

Вже наступного дня, 27 лютого, спецпідрозділи ГРУ Росії зайняли приміщення Верховної Ради і Ради міністрів Криму.

Більшість держав світу та міжнародні інституції не визнали російської спроби анексії Криму і підтримують Україну у міжнародно визнаних кордонах.

Посольство Великобританії повідомило, що в цей день разом з представниками Німеччини, Швеції, Естонії та Чехії пишуть листи українським політв'язням в Росії та Криму на знак незмінної підтримки.

«Щонайменше 109 українських політв'язнів знаходяться на території Росії та в Криму, де їх часто утримують в переповнених камерах і в антисанітарних умовах і де вони не мають доступу до медичної допомоги. Так не може тривати. Велика Британія закликає Росію негайно звільнити всіх українських політв'язнів», — йдеться у повідомленні.

Сьогодні, коли Україна 🇺🇦 відзначає День спротиву окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, ми --...

Posted by British Embassy Kyiv on Thursday, February 25, 2021

Президент США Джо Байден у публічній заяві підкреслив, що сім років тому Росія вторглася в Крим, чим порушила міжнародне право, а також суверенітет і територіальну цілісність України.

У цю темну річницю ми підтверджуємо просту істину: Крим — це Україна. США ніколи не визнають російську спробу анексії півострова, і ми будемо виступати разом з Україною проти агресії Росії, — вказав президент США.

Окремо у цій же заяві Білого дому акцентується, що США вшановують мужність Революції Гідності, «під час якої український народ зіткнувся на Майдані зі снайперськими вогнями та силовиками і вимагав нового для своєї країни».

Державний секретар США Ентоні Блінкен у заяві до Дня супротиву підкреслив, що російська окупація та посилення мілітаризації Кримського півострова мають наслідки далеко за межами України, загрожуючи загальній безпеці світу. «Російська окупаційна «влада» здійснила нальоти на мечеті та будинки, витіснила незалежні ЗМІ з півострова та призначила тривалі тюремні вироки тим, хто наважився виступити проти окупації. Закликаємо Росію негайно припинити окупацію Криму, звільнити всіх українських політичних в’язнів та повернути Україні повний контроль над півостровом», — йдеться у заяві Держдепу США.

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас підкреслив, що очолюваний ним Комітет міністрів Ради Європи засуджує спробу анексії Криму Росією, яка порушує міжнародне законодавство. «Вчергове заявляю про непохитну підтримку незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів», — додав він.

До дня кримського супротиву окупації опублікував заяву і Євросоюз, в якій, зокрема, засуджує будівництво Керченського мосту і відкриття ділянки залізничного сполучення без згоди України. «Слід ретельно розслідувати усі нерозкриті випадки порушень прав людини та зловживань, такі як насильницькі зникнення, катування, вбивства, насильство, політично мотивовані переслідування, дискримінація. Слід негайно звільнити усіх затриманих на Кримському півострові та ув’язнених з порушенням міжнародного права», — наголошують в ЄС.

ЄС і надалі впроваджує політику невизнання анексії Криму, зокрема шляхом застосування обмежувальних заходів та співпраці в рамках міжнародних майданчиків.

Президент Литовської Республіки Ґітанас Науседа зазначив, що бачить Крим лише під українським прапором.

«У сьому річницю незаконної спроби анексії Криму я закликаю міжнародне співтовариство підтримати суверенітет та територіальну цілісність України», — написав він у Twitter.

Міністерство закордонних справ Бельгії також підкреслило, що окупація Криму Росією є порушенням міжнародного права і прав людини.

«Сьогодні виповнюється 7 років незаконної спроби анексії Криму, порушення територіальної цілісності України. Для Бельгії міжнародне право та права людини є наріжними каменями міжнародного миру та безпеки».

Посольство Японії в Україні також підкреслило, що ніколи не визнає Крим «російським».

З нагоди Дня спротиву окупації Криму ще раз нагадуємо про незмінну підтримку Уряду Японії суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України, — йдеться у публікації.

З нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя ще раз нагадуємо про незмінну підтримку...

Posted by Посольство Японії в Україні / 在ウクライナ日本国大使館 / Embassy of Japan in Ukraine on Friday, February 26, 2021

«Росіє,

припини окупацію Криму,

припини свою агресію в Чорному та Азовському морях,

доручи збройним угрупованням, які підтримуєш на Донбасі, скласти зброю,

та виведи свої сили та техніку з території України», — закликає США при ОБСЄ.

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова підкреслила, що від початку тимчасової окупації Росія намагається ліквідувати все українське в Криму: українські школи, храм Православної церкви України. Порушуються права і свободи людини, тривають залякування та репресії кримських татар і проукраїнських активістів.

Та попри все, боротьба за повернення Криму триває, і сьогодні важливо об’єднати зусилля та посилити підтримку всіх, хто під тиском країни-окупанта продовжує її. Крим – це Україна. Так було і так буде завжди! — написала вона у Facebook.

Сьогодні, 26 лютого, президент Володимир Зеленський підписав указ щодо заходів для розвитку і підтримки кримськотатарської мови, культури і захисту прав жителів окупованого Криму.

Рік тому в Україні президентським указом встановлена офіційна дата — «26 лютого — День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя». Саме 26 лютого 2014 року в Сімферополі тисячі кримських татар і українців вийшли на мітинг, щоб не допустити російської окупації Криму. У попередні роки ця дата згадувалась неофіційно, хоча й із залученням громадян, громадських та офіційних організацій.

«Кримські новини» опублікували хронологію перебігу незаконної окупації Криму Росією, яка сталася у 2014 році.