«Присвоєні в окупованому Криму наукові ступені не мають визнаватися» — МЗС коментує захист дисертації громадянкою Китаю в окупованому Криму

Новини України та світу
Тетяна ІваневичQHA
30 Вересня 2020, 17:40
Тетяна ІваневичQHA
30 Вересня 2020, 17:40
Тетяна ІваневичQHA

Громадянка Китаю Чжан Менцзи днями захистила дисертацію у так званому «Кримському федеральному університеті», що розташований на території окупованого Криму. Такий прикрий випадок стався з іноземцем вперше після початку російської окупації півострова, і безперечно привернув увагу українського зовнішньополітичного відомства. 

У 2006 році Менцзи закінчила Таврійський національний університет ім. Вернадського, який у 2014 році після окупації змушений був виїхати на материкову Україну. На його базі в Криму був створений «КФУ». Менцзи викладає російську мову в Китаї у Шаньдунському університеті. Як повідомляли російські ЗМІ, тема її роботи — «Принципи циклоутворення в мариністиці К.М. Станюковича». Костянтин Станюкович — російський письменник ХІХ століття, відомий творами на теми з життя військово-морського флоту. 

Сама Менцзи, коли пояснює вибір закладу вищої освіти, змішує Таврійський університет, який вона закінчувала, і його нинішній російський «клон» під назвою «КФУ». Показово, що Менцзи добирає обтічних формулювань «кримський університет», не акцентуючи на відмінності щонайменше у назвах вишів у 2006 і 2020 роках.  

«Коли став вибір, до якого університету вступати в аспірантуру, то, звичайно, обрала рідний для мене кримський університет, де продовжують працювати мої наставники — люди, які свого часу дали мені знання з російської мови і російської літератури», — говорить вона.

Прикрою конкретна ситуація є і для самої китаянки, адже по факту вона отримала «фількіну грамоту», яку не визнаватиме жодна країна світу, що підтримує український суверенітет над Кримом (тобто практично всі). Прецедент створює негативи і для країни, яку вона представляє. 

У пресслужбі Міністерства закордонних справ України, куди «Кримські новини» звернулися за коментарем щодо цієї ситуації, наголосили, що «будь-яка діяльність так званих кримських закладів вищої освіти (далі - ЗВО), утворених після незаконної окупації Криму у 2014 році, лежить поза межами правового поля. Адже спробу незаконної анексії Криму в 2014 році не визнала міжнародна спільнота. Тому і присвоєні ними наукові ступені чи дипломи не мають визнаватися. Це суперечить політиці невизнання спроби анексії Криму, якої чітко дотримується міжнародне співтовариство».

У міністерстві повідомили, що нещодавно МЗС і посольства України проводили широку роз’яснювальну кампанію за виявленими фактами незаконної підготовки іноземних студентів у т.зв. «Кримському федеральному університеті ім. Вернадського» та «Севастопольському державному університеті».

На думку МЗС, за залученням іноземців до так званих кримських ЗВО стоїть намагання країни-агресора у будь-який спосіб легалізувати окупаційні структури Криму. 

«Особливу увагу держава-окупант приділяє  гуманітарній сфері та «м’якій» дипломатії, активно використовуючи освітній напрям», — підкреслюють у відомстві. 

Коментуючи конкретний факт отримання наукового ступеня громадянкою Китаю, в МЗС відзначили, що вже дієво відреагували на нього.

«Ми ретельно опрацьовуємо виявлений факт з китайською стороною — як офіційними органами влади, так і з провідними навчальними закладами, та знайдемо шляхи вирішення і головне — упередження подібних ситуацій у майбутньому».

До речі, російські ЗМІ також повідомили, що дисертант з КНР захищалася очно, у Сімферополі. В пресі не конкретизується, як саме китаянка потрапила на півострів, але існує ймовірність, що навчаючись в аспірантурі й захищаючи дисертацію, вона перетнула кордон України з порушенням законодавства.