Прокуратура розслідує примусову паспортизацію дітей-сиріт в окупованому Росією Криму

Новини України та світу
Хельга Полтавка
01 Квітня 2021, 16:57
Окупований Крим, Ангарський перевал, 18 червня 2016 року
Хельга Полтавка
01 Квітня 2021, 16:57

Прокуратура АР Крим та міста Севастополя розпочала кримінальне провадження через нав’язування російського громадянства дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування.

Про це повідомили у пресслужбі відомства.

Розпочато кримінальне провадження за фактом нав’язування державою-окупантом примусового громадянства РФ дітям-сиротам й дітям, що позбавлені батьківського піклування та залишились на окупованому півострові, — вказали у прокуратурі.

Відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені на підставі звернення «Регіонального центру прав людини» за частиною 1 статті 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни).

Як вказали у прокуратурі АРК, такі дії держави окупанта та її окупаційної адміністрації порушують норми міжнародного гуманітарного права Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 1949 року.

«Нав’язування російського громадянства та примусова паспортизація в Криму — це складові системного тиску на громадян України. Держава-окупант та її окупаційна адміністрація фактично штучно створила умови, за яких без громадянства РФ неможливо реалізувати низку своїх прав. Ми неодноразово звертали увагу, що паспорти, видані на півострові, не мають жодної юридичної сили та можуть сприйматися лише як засіб для виживання в Криму на період окупації», — зазначила прессекретарка прокуратури Катерина Діденко.

За її словами, цей злочин держави-окупанта набуває особливо цинічного сенсу у відношенні однієї з найбільш незахищених категорій населення в Криму — дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Їм з 2014 року нав’язується виключно російське громадянство та російська ідентичність, без права вибору. Більше того, дітей усиновлюють громадяни РФ та переміщують їх з території окупованого півострова, що, окрім іншого, порушує Конвенцію ООН про права дитини, — вказала Діденко.

Вона також додала, що прокуратура АРК здійснює процесуальне керівництво у низці кримінальних проваджень за фактами здійснення державою-окупантом пропаганди вступу дітей до армії РФ, незаконного переміщення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є громадянами України. У рамках вказаного кейсу фіксується кожен факт порушення норм міжнародного гуманітарного права.

Нагадаємо, прокуратура АРК повідомила кілька підозр за мілітаризацію дітей в окупованому Криму.

Як повідомляли «Кримські новини», українські правозахисники назвали імена 12 «чиновників» окупаційної влади, які сприяють мілітаризації освітнього простору окупованого Криму та знищують національну ідентичність українських дітей.