Порошенко: Необхідно законодавчо закріпити право кримськотатарського народу на автономію у складі України | QHA media
18 Травня 2019, 16:38

Порошенко: Необхідно законодавчо закріпити право кримськотатарського народу на автономію у складі України

Закрити

Депортація кримських татар — один з найважчих злочинів проти людства. Про це заявив президент України Петро Порошенко у Києві на концерті-реквіємі, присвяченому 75-річчю геноциду кримських татар, організованому 18 травня 1944 року.

Очільник держави заявив, що лише декілька днів знадобилося радянському режиму, щоб змінити хід історії цілого народу, а повернення кримських татар додому розтягнулося на декілька десятиліть.

Порошенко зазначив, що тільки за один рік від голоду і хвороб загинуло більше 30% кримських татар, проте реальну кількість цих жертв встановити важко.

Президент процитував слова українського генерала Петра Григоренка, який у 1968 році не побоявся в СРСР виступити на захист кримських татар, сказавши про депортацію наступну фразу: «Те, що з вами зробили у 1944 році — це геноцид чистої води».

Це один з найважчих злочинів проти людства. Лише 12 листопада 2015 року Верховна Рада нарешті визнала депортацію кримських татар геноцидом народу. Я пишаюся, що це сталося під час мого президентства, — підкреслив Порошенко.

Президент подякував парламенту Латвії, який 9 травня підтримав заяву з нагоди 75-річчя депортації кримських татар, де депортація татар визнана геноцидом. Голова держави висловив упевненість, що цей крок латвійського Сейму стане початком міжнародного засудження злочину 1944 року.

Разом з тим Порошенко зазначив, що п’ятий рік поспіль кримськотатарський народ позбавлений можливості вільно, без утисків вшанувати пам’ять жертв геноциду в окупованому Криму.

2015 рік закінчився притягненням окупантами до адміністративної відповідальності активістів за організацію траурного мітингу. На сьогодні у рамках політичного і релігійного переслідування на півострові позбавлені волі 86 осіб, понад 60 з яких — кримські татари. 170 дітей залишилися без повноцінного батьківського піклування. Люди живуть у страху, ризикують бути ув’язнені, зникнути безслідно.

Порошенко закликав майбутню українську владу посилити світовий тиск на Росію, щоб звільнити усіх в’язнів Кремля і законодавчо закріпити невід’ємне право кримськотатарського народу як корінного народу України на національно-територіальну автономію у складі України.

Реквієм до 75-их роковин геноциду кримськотатарського народу

75 років відділяє нас від жахливого травневого ранку 1944 року, коли почалася жорстоке, несправедливе, принизливе вигнання кримськотатарського народу зі своєї Батьківщини. Лише декілька днів знадобилось радянському режиму, щоб змінити хід історії цілого народу. Повернення ж додому – затягнулося на довгі десятиліття.З болем відчуваю як важко Вам було знов опинитися в «обіймах» російського режиму. Режиму, який є спадкоємцем сталінського. Режиму, який за своєю сутністю є майже таким самим як і радянський, а відтак не менш цинічним, жорстоким та злочинним. Я впевнений правда і справедливість переможуть. Крим неодмінно буде повернуто, у цьому я ніколи не сумнівався та не сумніваюсь.Дякую всім кримським татарам за мужність та єдність! Слава нескореному кримськотатарському народу!

Опубліковано Петром Порошенком Субота, 18 травня 2019 р.

Сьогодні новообраний президент Володимир Зеленський опублікував на своїй сторінці у Facebook пост пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Він висловив надію, що Україна зможе звільнити батьківщину кримських татар від окупації.

Дивитись ще: