Підтримка України, кримських татар та оборона сфера. Про що говорили на пресконференції Зеленського та Ердогана

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
10 Квітня 2021, 20:19
Асіф АлієвQHA
10 Квітня 2021, 20:19

В суботу, 10 квітня, після церемонії підписання українсько-турецьких документів в стамбульській резиденції президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана почалася його спільна пресконференція з Володимиром Зеленським.

Ердоган зазначив, що Туреччина захищає територіальну цілісність  України.  

Ми ще раз підтвердили невизнання незаконній анексії Криму та висловили підтримку «Кримській платформи», - сказав він.

За словами турецького лідера, для його країни є історичним обов’язком підвищення стандартів життя кримських татар.

З цього приводу ми поділяємо спільну думку з Україною. В нас є проєкти побудови житла, мечеті для наших братів кримських татар. Ми зробили конкретний крок щодо побудови житла і сподіваюсь, що незабаром буде вирішено питання побудови мечеті, - зазначив Ердоган.

Президент Туреччини торкнувся питання загострення ситуації на сході України. Він зазначив, що проблему Донбаса треба вирішити мирним шляхом та в рамках територіальної цілісності Україні. Він побажав, щоб якомога швидше припинилась ескалація та відновилось перемир’я.

Наприкінці своєї промови Ердоган висловив сподівання, що дві країни незабаром підпишуть угоду про зону вільної торгівлі.

Своєю чергою президент Володимир Зеленський зазначив, що ґрунтовно обговорив з Реджепом Таїпом Ердоганом питання безпеки та спільну протидію викликам у Чорноморському регіоні. Варто відзначити, - сказав він, що бачення Києва та Анкари збігаються – як щодо самих загроз, так і щодо шляхів належного реагування на ці загрози

Він заявив, що для України важлива підтримка її територіальній цілісності з боку Туреччини.

Голова держави  детально проінформував турецького колегу про порушення прав людини в Криму та порушення вогню на сході України. Він підкреслів, що ситуацію на сході України потрібно вирішувати в мирний спосіб у межах міжнародного законодавства таким чином, щоб зберігалася територіальна цілісність.

Потрібно, щоб якомога швидше зупинилась ескалація, яку ми спостерігаємо, щоб була знижена напруга, і в межах виконання умов Мінських домовленостей знову відновилося перемир’я, – зазначив Зеленській.

Голова держави подякував Реджепу Таїпу Ердогану за готовність Туреччини долучитися до формату «Кримська платформа».

«Це стане потужним сигналом, що Україна та її партнери рішуче налаштовані в питаннях деокупації українського півострова й захисту прав українського та кримськотатарського народів», – сказав Президент України.

Зеленській розповів журналістам про важливість військового співробітництва між двома державами.

Оборона сфера — це локомотив нашого стратегічного  партнерства. Наша мета реалізація конкретних проєктів, розбудови спільних підприємств та обмін технологіями, - сказав він.

Зеленській також особисто подякував Ердогана за порятунок п'ятьох українців після аварії суховантажу Arvin у січні 2021 року. Вчинок берегової охорони, сказав президент, один із тисячі епізодів дружби та надійних взаємин Туреччини та України.

Під кінець пресконференції Зеленській привітав Ердогана, Туреччину та мусульманській світ з прийдешнім місяцем Рамадан, та подякував за наданий прийом в Стамбулі, сказавши турецькою дякую — «teşekkür ederim» .

Нагадаємо, зустріч президентів Туреччини та України за зачиненими дверима тривала три години. Відзначимо, що український президент прибув в суботу в Стамбул для участі в 9-му засіданні стратегічної ради високого рівня між Туреччиною та Україною.