ООН опублікувала нову доповідь про порушення прав, тортури та імітацію страт в окупованому Криму і ОРДЛО

Новини України та світу
Ольга ПолтавкаQHA
28 Серпня 2020, 15:58
Ольга ПолтавкаQHA
28 Серпня 2020, 15:58

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) опублікувало доповідь про порушення прав людини в окупованому Криму і на Донбасі.

Як зазначається, найпоширенішими порушеннями окупантів є незаконні затримання та тримання під вартою, тривалі судові процеси, відсутність доступу до адвокатів, тортури і жорстоке поводження, відсутність ефективних засобів правового захисту.

Протягом понад шести років ми документуємо порушення прав людини у кримінальних справах в контексті конфліктів на сході України і в Криму. Ми закликаємо відповідальних за ці порушення припинити цю незаконну практику і забезпечити дотримання права на справедливий судовий розгляд для всіх людей, – заявила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер.

У доповіді розглядаються порушення прав людини пов'язані зі збройними конфліктами на Донбасі, в окупованому Криму в період з 14 квітня 2014 року по 13 квітня 2020 року.

Доповідь ґрунтується на понад 1300 детальних інтерв'ю з жертвами і свідками порушень прав людини, результати моніторингу 1280 судових засідань і вивчення більш ніж 3300 судових рішень та інших відповідних матеріалів.

Задокументовані випадки, коли країна-окупант не забезпечувала захист права на справедливий судовий розгляд і порушувала гарантії правової процедури в анексованому Криму.

Як підкреслюється в доповіді, одним з найважливіших порушень називають тримання під вартою без зв'язку із зовнішнім світом і без незалежного контролю, протягом кількох місяців. У більшості випадків родичі не знали про затримання.

Це викликає стурбованість про застосування тортур та жорстокого поводження з метою забезпечення одержання зізнань від затриманих.

«УВКПЛ задокументовано випадки, коли затриманих били, душили, позбавляли їжі, води, сну або можливості користуватися туалетом, а також піддавали ударам електричним струмом, тортурам стану, імітації страти та іншим формам тортур», — йдеться у доповіді.

«Серед задокументованих форм залякування були погрози стратою, тортурами і сексуальним насильством, часто також стосовно родичів затриманих, і погрози пред'явлення додаткових "звинувачень" у скоєнні тяжких злочинів.

Зазначається, що для так званих «судових процесів» окупантів характерні:

  • відсутність доступу до самостійного обрання захисника;
  • закриті «судові засідання»;
  • відсутність незалежності та неупередженості «суддів».

Органи влади Російської Федерації в Криму повинні дотримуватися права на справедливий судовий розгляд відповідно до її зобов'язань як окупаційної держави, передбачених міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом в області прав людини, — зазначила Богнер.

УВКПЛ заявляє, що в Криму «використовується система правосуддя, яка часто не забезпечує право на справедливий судовий розгляд і гарантії незалежного процесу»:

  • залякування адвокатів, які здійснюють захист клієнтів, які виступали проти присутності Російської Федерації в Криму;
  • "судові засідання", що стосуються "справ" Хізб ут-Тахрір, які могли б викликати суспільний інтерес, проводилися за зачиненими дверима;
  • в деяких справах "судді" застосовували кримінальне законодавство Російської Федерації ретроспективно щодо подій, які мали місце до окупації Криму.

«УВКПЛ задокументовано пов'язані з конфліктом справи щодо 29 осіб (24 чоловіків та 5 жінок), засуджених в Криму відповідно до законів Російської Федерації за діяння, вчинені до початку окупації», — йдеться у доповіді.

Також згадуються випадки, коли людей, затриманих за звинуваченням в участі в "українських диверсійних групах", згодом окупанти засуджували за іншими звинуваченнями.

Як повідомляли «Кримські новини», представники Православної церкви України звернулися до Ради безпеки ООН, закликаючи захистити українську громаду в анексованому Криму.