Окупація Криму: 26 лютого РФ офіційно заявила, що «береться гарантувати безпеку об'єктів ЧФ у Криму»

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
26 Лютого 2021, 13:42
Тетяна Нікішина
26 Лютого 2021, 13:42

Продовжуємо хронометраж трагічної події в історії сучасної України — тимчасову анексію Криму Росією в лютому 2014 року.

26 лютого 2014 року до Криму прибула перша група Кубанського козацького війська (офіційні воєнізовані формування РФ) у складі 50 осіб «на запрошення спілки козацтва Криму». Збір козаків за тривогою тривав лише дві години. Українські прикордонники намагалися перешкодити проникненню делегації на територію Криму, проте «ситуацію допомогли вирішити кримські козаки, що прибули на переговори».

Кубанське козацьке військо (Краснодарський край РФ) офіційно заявило про підтримку російського населення Криму 28 лютого 2014 року. Однак реально цими днями у Криму тільки офіційно перебувала одна тисяча кубанських козаків, а насправді — до шести тисяч. Відомо, що кожен козак отримував 1 тис. рублів на день за перебування на території Криму.

Головна причина завезення до Криму такої великої кількості кубанських козаків полягає в тому, що місцеві проросійські організації, що переважно об’єднувалися партією «Русское единство» Сергія Аксенова, були занадто малочисельні та неспроможні організовувати масові акції.

26 лютого під кримським парламентом зібралося декілька тисяч прихильників Меджлісу кримськотатарського народу з метою недопущення ухвалення депутатами сепаратистських рішень. Їм опонували кілька тисяч прибічників партії «Русское единство».

Організаторами виступили глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров і Аксьонов, на той час лідер «Русского единства», а нині — де-факто «глава» окупаційної влади у Криму. У результаті в натовпі загинули дві людини (обидві смерті не мали кримінального характеру, а сталися через стан здоров’я літніх людей).

Надалі у зв’язку з цією подією в РФ виникне так звана «справа 26 лютого», за якою порушать декілька десятків кримінальних справ проти кримських татар, у тому числі щодо заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза.

Цього дня, 26 лютого 2014 року, міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що Міністерство оборони РФ вживатиме заходів щодо забезпечення безпеки об'єктів Чорноморського флоту в Криму.

Цього ж дня за наказом президента РФ Володимира Путіна оголосили раптову перевірку бойової готовності військ Західного військового округу, 2-ї армії Центрального військового округу й Командування повітряно-десантних військ.

До перевірки залучили близько 150 тис. військових, до 90 літаків, понад 120 вертольотів, до 880 танків, понад 1200 одиниць військової техніки і до 80 кораблів і суден.

У цей день 26 лютого в рамках III Міжнародного Чорноморського туристичного форуму відбувся ще один важливий міжнародний захід — засідання робочої групи з туризму Організації Чорноморського Економічного Співробітництва за участі дипломатів і представників туристичних міністерств цих країн, на якому розглядали питання розвитку окремих видів туризму — оздоровчого, культурного, круїзного, винного тощо. Ми знали, що водночас у Сімферополі відбувається великий мітинг біля парламенту Кримської автономії, відбуваються небажані процеси в Севастополі, але в нас не було відчуття чогось катастрофічного. Ніхто не міг уявити, що це був останній мирний день, а вже на ранок наступного дня ми опинимося в новій реальності, — згадує Андрій Клименко, експерт, керівник Моніторингової групи фонду «Майдан закордонних справ».

У ніч з 26 на 27 лютого 2014 року розвідувально-диверсійною групою спецназу повітряно-десантних військ РФ, яка прибула з Севастополя у військовій формі без розпізнавальних знаків (саме вони отримали назву «зелених чоловічків»), були захоплені будівлі Верховної Ради та Ради міністрів АР Крим у Сімферополі.

Ця операція проводилася військовослужбовцями 45-го окремого полку спецпризначення повітряно-десантних військ РФ — саме зі складу Західного військового округу. Зауважимо, що у квітні 2014 року військовослужбовці цієї російської частини брали активну участь в екстремістських акціях на сході України, ставши «ударним ядром» і основними виконавцями захоплення органів місцевої влади та будівель силових структур. Наприклад, захоплення адміністративних будівель у Слов'янську на Донеччині відбувалося саме військовослужбовцями 45-го окремого полку спецпризначення.

Такі настрої в Криму виявилися майже повністю зрежисованими Кремлем. Це підтвердив російський бойовик Ігор Гіркін. За його словами, голосування депутатів Верховної ради АРК за відставку тодішнього прем'єр-міністра Криму Анатолія Могильова та проведення «референдуму» проводилося під прямим тиском російських військових і працівників спецслужб. При цьому Гіркін заперечує те, що характер підтримки окупантів з боку кримських чиновників і простих людей був добровільним.

Саме дата 27 лютого 2014 року визначена Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ) як день, коли розпочався фактичний контроль Росії над окупованим Кримським півостровом.

Починаючи з 27 лютого 2014 року суди, що діяли в Криму, не можуть вважатися такими, що сформовані у законний спосіб, — йдеться у заяві ЄСПЛ.

Формальним приводом для введення російських військ до Криму стало начебто звернення Віктора Януковича до Путіна (можливо, створене «заднім числом»), у якому висловлювалося прохання відновити конституційний лад в Україні за допомогою Збройних сил Росії.

Хоча факти та експерти свідчать, що захоплення Криму Росією — добре спланована акція, що забезпечувалася величезною потужністю озброєння та чисельністю агресора.

Як повідомляли «Кримські новини», 25 лютого 2014 року ескадра Чорноморського флоту РФ повернулася до вже фактично захопленого Севастополя після закінчення Олімпіади та доставила з Новоросійська кілька тисяч десантників із озброєнням.

Про серйозність ситуації свідчило те, що в Севастополі на Чорноморському флоті РФ збирали списки членів сімей на випадок евакуації, а підрозділи морської піхоти були приведені в підвищену готовність.