Окупація Криму: 23 лютого сім років тому

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
23 Лютого 2021, 13:
Тетяна Нікішина
23 Лютого 2021, 13:

Продовжуємо хронометраж трагічної події в історії сучасної України — тимчасову анексію Криму Росією в лютому 2014 року.

Цього дня, 23 лютого 2014 року, почалася російська окупація українського півострова Крим.

Саме цього дня під час Революції Гідності у Сімферополі пройшов Всекримський мітинг, організований Меджлісом кримськотатарського народу, в якому брали участь понад 5 тисяч осіб.

Учасники мітингу вимагали дострокових виборів Верховної Ради Криму і покарання чиновників за сепаратизм, також вони заявили про безумовну підтримку рішень, прийнятих Верховною Радою 21 і 22 лютого та засудили режим Януковича, «винного у вбивстві десятків громадян України, які виступили на захист демократії та прав людини в Україні».

На противагу цьому у Севастополі відбувся мітинг проросійських сил. Під час нього активісти обрали «народного губернатора» Олексія Чалого, який згодом став одним із символів російської окупації півострова і «героєм кримської весни».

На в'їздах до Севастополя з'явились блокпости і російські БТРи.

На цей час міста Криму вже були заповнені російською агентурою, перевдягненими військовими і членами різноманітних парамілітарних формувань на кшталт козаків, які склали основу так званої самооборони Криму і зображували перед об'єктивами телекамер нібито «настрої» місцевого населення, а підтримку і забезпечення отримували від Чорноморського флоту РФ.

Це був один із найжахливіших і найважчих днів у хронології захоплення Криму Російською Федерацією.

Нагадаємо, сьогодні, 23 лютого — роковини смерті Номана Челебіджихана — кримськотатарського політичного і державного діяча. Це один із організаторів першого Курултаю, перший голова уряду проголошеної в 1917 році Кримської народної республіки, перший муфтій мусульман Криму, Литви, Польщі і Білорусі, автор національного гімну кримських татар «Ant etkenmen!» («Я присягнувся!»).

Він виступав за рівноправ'я всіх народів, які живуть у Криму.

Наше завдання — створення такої держави, як Швейцарія. Народи Криму — прекрасний букет, і для кожного народу потрібні рівні права й умови, бо нам іти пліч-о-пліч, — мріяв Челебіджихан.

Як повідомляли «Кримські новини», 20 лютого 2014 року — офіційна дата початку російської агресії. Саме 20 лютого 2014 року Росія здійснила міжнародний злочин, порушила базові принципи міжнародного права та європейського устрою. Грубо порушуючи територіальну цілісність і суверенітет України, російські війська розпочали окупацію Криму. На півострові з’явилися вантажівки без номерів, «зелені чоловічки» — озброєні військові без розпізнавальних знаків. Водночас відбулося створення й озброєння іррегулярних збройних формувань найманців із числа місцевих жителів, якими керували офіцери спецслужб і Збройних сил Російської Федерації.