Окупанти використовують фальшивих «таємних свідків» проти політв’язнів

Новини України та світу
Ірина Требунських
22 Лютого 2021, 15:30
Ірина Требунських
22 Лютого 2021, 15:30

Росія використовує одних і тих самих фальшивих свідків у кількох «процесах» над кримськотатарськими політв’язнями. Такі висновки опублікувала «Харківська правозахисна група».

Під час чергового російського судового процесу 17 лютого, «таємний свідок» виявився особою, яку ФСБ вже використовувала у справах проти інших кримських татар. «І він, і інший таємний свідок виявились підозріло не в змозі відповісти на найпростіші запитання сторони захисту, наприклад, про місцезнаходження мечеті, де один з них стверджував, що зустрів чоловіків, яких зараз судять», — йдеться в публікації.

І обвинувачені, і їхні адвокати впевнені, що першим з цих «таємних свідків» є Салахутдін Назруллаєв, якому в суді держави-окупанта присвоїли псевдонім «Османов». Але той самий свідок називався «Іван Бекіров», коли свідчив проти Сервера Мустафаєва та семи інших ув’язнених Кремлем кримських татар.

Сторона захисту кримських татар повідомила, що коли «таємний свідок» обвинувачення свідчив через відеозв’язок, то було помітно, що він консультується з кимось, хто перебував з ним в одній кімнаті. «Викликало підозри те, як людина озвучувала деталі, при цьому не пам’ятаючи основних фактів про місця, людей тощо», — зазначали правозахисники.

У жодному з російських процесів над кримськими татарами та іншими українськими політв’язнями не надали доказів того, що таємні свідки мають підстави боятися за свою безпеку, якщо вони розкриють свою особу, — підкреслюють у публікації.

Зазначається, що окупанти використовують «таємних свідків», адже не мають доказів незаконної діяльності підсудних.

Водночас у «справі Васильєва та інших проти Росії» від 22 вересня 2020 року Європейський суд з прав людини встановив, що РФ порушила право на справедливий суд щодо трьох чоловіків через необґрунтоване використання «таємних свідків».

Нагадаємо, 15 лютого в «суді» у справі кримчанина Айдера Кадирова, якого звинувачують у невиказуванні, допитали чотирьох свідків сторони обвинувачення, серед яких один — анонімний.

Як повідомляли «Кримські новини», 26 січня у Південному окружному військовому суді в Ростові-наДону (Росія) відбулося засідання щодо фігурантів у «справі Хізб ут-Тахрір» з «алуштинської групи». «Таємний свідок», як помітив навіть російський суддя, відповідав лише завченими фразами.