Оголошено володаря премії Сахарова. Він відбуває довічне ув'язнення | QHA media
24 Жовтня 2019, 18:57

Оголошено володаря премії Сахарова. Він відбуває довічне ув'язнення

Закрити

Премію імені Андрія Сахарова «За свободу думки» отримав громадський діяч з Китаю, уйгурський вчений Ільхам Тохті, який відбуває довічне ув’язнення за звинуваченням у сепаратизмі.

Про це йдеться у повідомленні Європейського парламенту.

Тохті — професор економіки, відомий активіст і захисник прав уйгурів. Він боровся за поліпшення становища уйгурів у Китаї більше 20 років.

Тохті заарештували вперше у 2009 році за критику політики китайського уряду щодо уйгурів у Сіньцзян-уйгурському автономному регіоні. Згодом він був відпущений.

 Ільхам Тохті — уйгурський вчений, який пʼятий рік відбуває довічний термін в Китаї за звинуваченням у сепаратизмі, архів

У січні 2014 року активіст був повторно заарештований за сепаратизм.

В одному зі своїх інтерв’ю Ільхам Тохті сказав: «Вони звинуватили мене у сепаратизмі … Але чи є сепаратизмом реалізація закону про автономію?»

Сьогодні Європарламент закликав Китай негайно випустити на свободу Тохті.

Іншими номінантами на премію були бразильські правозахисники — вбита у 2018 році Маріелла Франко, екоактивісти Клауделіс Сільва дос Сантос і Раоні Метуктіре, а також група з п’яти кенійських школярок, які називають себе Restorers, а також захищають права жінок у своїй країні.

У 2018 році лауреатом премії Сахарова став українець Олег Сенцов, якого Росія тоді тримала в ув’язненні. Нагороду замість нього отримала його сестра Наталя Каплан.

Премія Сахарова була затверджена Європарламентом у 1988 році й вручається особам, «які зробили винятковий внесок у боротьбу за права людини на всій земній кулі». Вона названа на честь радянського правозахисника і дисидента Андрія Сахарова, який також став жертвою переслідувань з боку влади.

QHA media писало, що Тохті раніше був удостоєний премії Парламентської асамблеї Ради Європи імені Вацлава Гавела за 2019 рік.

Дивитись ще: