Одразу дев'ять країн зробили спільну заяву проти «Північного потоку-2»

Новини України та світу
Хельга Полтавка
03 Серпня 2021, 14:
Хельга Полтавка
03 Серпня 2021, 14:

Не допустити запуску російського газопроводу «Північний потік-2» та посилити обороноздатність України – із таким закликом виступили дипломати одразу дев'яти країн.

Про це йдеться у заяві, яка опублікована на сайті голови Комітету з питань міжнародних відносин Сенату США Роберта Менендеса.

Серед підписантів, окрім голосу комітету американського парламенту із закордонних справ, також представники Естонії, Литви, Латвії, Чехії, Ірландії, Великої Британії, Польщі та України.

У спільному рішенні учасники висловили розчарування нещодавньою угодою між США та Німеччиною щодо російського проєкту та наголосили, що як голови комітетів із закордонних справ національних парламентів – продовжують виступати проти добудови «Північного потоку-2».

Дипломати розглядають «Північний потік-2» як суто геополітичний проєкт, спрямований на розширення російського впливу в Європі через домінування на енергетичному ринку.

Вони впевнені, що запуск газопроводу надто сильно вплине на енергетичний баланс Європи, поставить під загрозу національну безпеку держав-членів ЄС і США, а також загрожуватиме нестійкій безпеці та суверенітету України.

Україна продовжує стикатися із жорстокою агресію Росії та військовою окупацією своєї територій через проєвропейський вибір. У результаті чого загинули вже понад 14 тисяч українців, і щотижня усе більше українських солдатів віддають свої життя, захищаючи Батьківщину та всю Європу. ЄС та Сполучені Штати повинні працювати разом, щоб посилити санкційний тиск на Кремль для протидії агресії в Україні, – нагадали дипломати.

Тож владу Німеччини закликали знизити залежність від газу й прискорити перехід на «зелену енергію». Представники дипкорпусів країн пропонують взяти колективне зобов'язання щодо збільшення підтримки безпеки й обороноздатності України.

У цьому ж контексті НАТО закликали взяти на себе обов'язок посилити стримування дій Росії на східному флангу – від Балтійського до Чорного морів. А також розробити дорожню карту для вступу України в НАТО, якщо країна здійснить необхідні реформи та відповідатиме ухваленим стандартам.

Аби в українського уряду була можливість консолідувати зусилля на шляху до змін – у заяві пропонується узгодити перспективу членства України в Європейському Союзі.

Ми наполягаємо, що будь-які подальші домовленості щодо «Північного потоку-2» вимагають консультацій у трансатлантичній сім'ї. Більше того, така дипломатія має відбуватися з урахуванням фундаментального принципу – протидія російській агресії є життєво важливою для усіх членів НАТО, ЄС та наших партнерів у Центральній та Східній Європі, – резюмується у заяві.

Як повідомляли «Кримські новини», уряди Сполучених Штатів Америки та Німеччини підписали спільну заяву щодо захисту енергетичних інтересів України у випадку завершення будівництва «Північного потоку–2». Відповідно, Німеччина зобов'язується використовувати всі наявні важелі для сприяння продовженню на 10 років угоди України з Росією про транзит газу, включаючи призначення спеціального посла для підтримки цих перемовин, які мають розпочатися не пізніше 1 вересня.