Нацбанк випустив пам’ятну монету «Агатангел Кримський»

Новини
Хельга Полтавка
12 Січня 2021, 17:41
Хельга Полтавка
12 Січня 2021, 17:41

Нацбанк 12 січня вводить в обіг пам’ятну монету «Агатангел Кримський» — монета присвячена українському історику, орієнталісту, письменнику, перекладачу, одному із засновників української Академії наук та одному з перших її академіків – Агатангелу Кримському.

Про це повідомляє музей грошей НБУ у Facebook.

Зазначається, що 15 січня виповнюється 150 років від дня народження мовознавця. Науковець належав до вихрещених кримських татар — дід Агатангела кримський татарин прийняв православ'я.

«В одному зі своїх листів вчений жартома писав: «Легше буде сказати, яких мов я не знаю». Дослідники й досі сперечаються в підрахунках мов, якими володів поліглот. За різними даними, ця цифра коливається від майже 60 до понад 100 мов. Вільно говорячи такою кількістю мов, переважно східними, а також знаючи всі діалектні особливості української мови, Агатангел Кримський зробив значний внесок в українське сходознавство та україністику», — зазначають в НБУ.

На аверсі монети розміщена композиція, яка символізує діяльність ученого-сходознавця та джерело знань — геометричний декор з розкритих книг, що складаються в багатопроменеву зірку. У її центрі розташована цитата мовознавця: «Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо». Унизу аверсу – факсиміле Агатангела Кримського.

На реверсі монети на тлі вертикальних ліній, що символізують трагічну долю вченого, зображений портрет мовознавця. Під портретом діагонально розміщений напис «Агатангел Кримський» та вказані роки його життя.

Над монетою працювали художники: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук; скульптор – Анатолій Демяненко; програмне моделювання – Віталій Андріянов.

У НБУ додали, що монета продовжує серію «Видатні особистості», має номінал 2 гривні та виготовлена з недорогоцінного сплаву – нейзильберу.

Як зазначається, один клієнт зможе придбати не більше двох таких монет. Придбати пам’ятну монету «Агатангел Кримський» можна через такі канали реалізації:

  • онлайн-замовлення Нацбанку з 15 до 22 січня 2021 року;
  • мережу банків-дистриб’юторів (АТ Ощадбанк, АТ АБ Укргазбанк, АТ АБ Радабанк, АТ Таскомобанк) з 15 січня 2021 року.

Як повідомляли«Кримські новини», у Києві презентували конверт з маркою на честь видатного кримського татарина Амет-Хана Султана.