На Генасамблеї ООН дебатували щодо російської окупації територій України

Новини України та світу
Ірина Требунських
24 Лютого 2021, 15:13
Ірина Требунських
24 Лютого 2021, 15:13

Напередодні в рамках Генеральної асамблеї ООН відбулися дебати щодо ситуації на тимчасово окупованих Росією територіях України. Як повідомляє «Голос Америки», більшість країн підтримали Україну.

Дебати відкрив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. Він зауважив, що «Генасамблея не прийме російську мантру про те, що нібито справа Криму закрита» і зауважив, що російська сторона блокує роботу Тристоронньої контактної групи і відмовляється допрацьовувати навіть рішення, узгоджені на рівні експертів.

В.о. голови постійного представництва США при ООН посол Річард Міллс проінформував, що дії РФ на сході України призвели до загибелі понад 13 тисячі людей, переміщення мільйонів українців, а 3,4 мільйонів людей потребують гуманітарної допомоги.

«Росія намагалася заблокувати прогрес у дипломатичних переговорах, одночасно озброюючи, навчаючи, фінансуючи та керуючи своїми довіреними силами та підтримуючи самопроголошені «влади» на місцях», — додав Міллс.

«Росія повинна негайно припинити агресію на сході України та припинити окупацію Криму. Ми закликаємо Росію вивести свої сили, припинити підтримку своїх довірених осіб та інших збройних формувань та виконати всі зобов'язання, взяті на себе в рамках Мінських домовленостей.

Сполучені Штати підтверджують свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України і ніколи не визнають спроби Росії анексувати Крим», — опублікувала у Twitter місія США в ООН.

Підтримку України підтвердили і держави-члени Євросоюзу у спільній заяві в ООН. ЄС засудило явне порушення українського суверенітету і територіальної цілісності актами агресії збройних сил Росії з лютого 2014 року та підкреслило, що не визнає незаконну спробу анексії Криму Росією.

З часу окупації Росією мешканці Криму стикаються з систематичними обмеженнями прав людини та основних свобод. Утиски спрямовані й зокрема на кримських татар. Ми наполегливо закликаємо негайно звільнити усіх ув'язнених, — йдеться у заяві.

Щодо агресії Російської Федерації на сході України, то держави-члени ЄС звернулися до РФ із закликом вплинути на збройні формування, які вона підтримує, щоб забезпечити повне здійснення режиму припинення вогню. «Ми все ще глибоко стурбовані присутністю російської військової техніки та військових кадрів в районах, які в даний час не підконтрольні уряду України», — додали представники Євросоюзу.

У заяві від ЄС підписалися усі держави-члени союзу. Також приєдналися країни-кандидати Туреччина, Республіка Північна Македонія, Чорногорія і Албанія, Республіка Молдова та Грузія.

«З часу незаконної окупації територій України ЄС наполегливо підтримує суверенітет, територіальну цілісність, єдність та незалежність України.
Ми закликаємо Росію припинити розпалювання конфлікту», — опублікувало представництво ЄС в ООН.

Під час дебатів у Генасамблеї ООН виступив і постійний представник Росії при ООН Дмитро Полянський. Він заявив, що Україна нібито «сім років грає роль жертви в російській агресії». Також Полянський дозволив собі недипломатичний випад на адресу постпреда Німеччини при ООН Крістофера Гойсґена, який до цього закликав Росію допустити в Крим представників моніторингових місій.

«Ось мій німецький колега знову картинно бідкається, що ми нібито нікого на півострів не пускаємо. Запитайте у ваших співвітчизників, в тому числі з Бундестагу, які регулярно в Криму бувають. Особисто Вас, до речі, і ми, і кримчани в Крим запрошували. Можливо, Ви просто витратилися і хочете, щоб ми Вам квиток купили? Так скажіть прямо, навіщо темнити?», — оголосив на диспуті представник Росії.

Нагадаємо, Україна скликала засідання Генасамблеї ООН щодо тимчасово окупованих окремих районів Донецької та Луганської областей, а також окупованого Росією Криму.

«Кримські новини» публікували інтерв’ю з головою Центру прав людини «ZMINA» Тетяною Печончик щодо проблем і перспектив «кримських» резолюцій в Генасамблеї ООН.