Міжнародні та кримськотатарські спільноти акцентують увагу щодо порушень прав людини в окупованому Криму

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
20 Квітня 2021, 12:15
Тетяна Нікішина
20 Квітня 2021, 12:15

Учора, 19 квітня, розпочала роботу 20-та сесія Постійного Форуму з питань корінних народів, яка триватиме до 30 квітня.

Про це повідомляє Постійне представництво України при ООН/Perm Mission of Ukraine to the UN.

У відкритті сесії взяв участь Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

У роботі сесії з української сторони планується участь першої заступниці міністра Еміне Джеппар, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, а також інших представників кримськотатарського народу та інших корінних народів Криму.

Постійний Форум — важливий майданчик в ООН для привернення уваги міжнародної спільноти до триваючих порушень прав людини в Криму країною-окупантом, зокрема прав корінних народів щодо освіти, розвитку власної культури, свободи віросповідання тощо.

Окрім того, 19 квітня Кримськотатарський ресурсний центр (КРЦ) в онлайн-режимі представив аналіз порушень прав людини в окупованому Криму за I квартал 2021 року.

Згідно з даними організації, за звітний період російські силовики провели 22 обшуки, 146 затримань/утримань і 23 допити, опитування і «бесіди». Загальна кількість арештів за перші три місяці поточного року становить 45: 10 — нові арешти, 16 — продовження терміну утримання під вартою, вироки — 19. Зафіксовано 113 випадків порушення права на справедливий суд, 51 — на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я. Також зафіксовано 33 випадки етапування політв'язнів Криму. Велика частина порушень з боку окупантів припадає на представників корінного кримськотатарського народу. Така практика набула на півострові системний характер.

В онлайн-конференції взяли участь голова правління Кримськотатарського ресурсного центру, голова управління з правових питань та закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв, менеджер з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру Тетяна Подворняк, адвокат Олексій Ладін і активіст «Кримської солідарності» Ділявер Меметов.

У січні було зафіксовано три обшуки: у дружини політв'язня Івана Яцкіна й у підозрюваних у «виправданні тероризму в соціальних мережах». У лютому силовики провели 10 обшуків у «справі Свідків Єгови», «справі Хізб ут-Тахрір» і один у житлі активістки Людовіки Пападополу. У березні зафіксували дев'ять проведених обшуків, які були пов'язані зі «справою Свідків Єгови». Під час проведення обшуків силовики нерідко порушують права потерпілих. Зокрема, під час проникнення в оселі зафіксовані випадки пошкодження майна або ж проведення обшуку за відсутності господаря, або підкидання забороненої літератури, — розповів Ескендер Барієв.

Окремо було відзначено затримання уродженця Кривого Рогу Владислава Єсипенка, якого затримали після акції до дня народження Тараса Шевченка в Сімферополі. Щодо нього застосовувалися тортури: відомо, що Єсипенка два дні катували електронним струмом.

За даними КРЦ, за цей період окупанти засудили:

  • фігурантів білогірської «справи Хізб ут-Тахрір» Енвера Омерова до 18 років, Айдера Джаппарова до 17 років, Різу Омерова до 13 років ув'язнення;
  • проукраїнського активіста Олега Приходька до п'яти років позбавлення волі в колонії суворого режиму з першим роком у тюрмі;
  • політв'язня Меджита Аблямітова, підозрюваного в нібито «участі в батальйоні імені Н. Челебіджихана», до шести років позбавлення волі в колонії суворого режиму з обмеженням свободи на один рік;
  • Галину Довгополу до 12 років позбавлення волі в колонії загального режиму, з обмеженням свободи на один рік;
  • підозрюваного в участі в забороненій у Росії релігійній організації «Свідки Єгови» Віктора Сташевського до шести з половиною років позбавлення волі.

У період з 22 по 31 січня окупанти заарештували 12 осіб за участь у акції на підтримку Олексія Навального: В'ячеслава Нєєвіна, Олександра Крицького, Олександра Баклицького, Іллю Заїку, Артема Лукашова, Сергія Лукашова, Анастасію Лукашенко, Максима Бичкова, Андрія Кравцова, Максима Розума, Данила Коваленка, Тетяну Стьопіну.

Рішеннями окупаційних судів були незаконно взяті під варту:

  • активістка Ніна (Латіфа) Малахова, яку посадили під домашній арешт;
  • затримані після обшуків кримські татари — Ернест Ібрагімов, Тимур Ялкабов, Азамат Еюпов, Олег Федоров, Ленур Сейдаметов і Яшар Шихаметов;
  • Владислав Єсипенко, якому обрали запобіжний захід у вигляді арешту до 11 травня;
  • 42-річний Тарас Кузьо, якого підозрюють у «фінансуванні екстремістської організації» — «Свідків Єгови». Його посадили під домашній арешт;
  • кримський опозиційний активіст Ілля Большедворов. Його заарештували на 10 діб через те, що він знімав на відео одиночний пікет, який проходив ще 22 січня.

На думку експертів КРЦ, показники порушення права на справедливий суд свідчать про багаторічну дискримінацію етнічних груп, корінних народів і проукраїнських активістів. Російська Федерація неправомірно використовує своє законодавство в політичних цілях, зокрема, з метою придушення ненасильницької боротьби кримських татар і їхнього протесту проти окупації Криму, — зазначила менеджер із комунікацій.

Адвокат Олексій Ладін під час свого виступу виділив дві тенденції в області порушень прав людини в окупованому Криму: російські силовики продовжують підкидати заборонену літературу підозрюваним в участі в організації «Хізб ут-Тахрір», а також окупанти допитують «таємних свідків», які «завжди нічого не знають і нічого не пам'ятають».

Ладін також виділив останнє затримання українського журналіста Владислава Єсипенка, до якого цілий місяць не допускали незалежних захисників. Саме в цей період політв'язень відчув на собі тортури з метою отримання «свідчень» про зізнання. За словами захисника, адвокат за призначенням знав про нелюдське поводження, але нічого не зробив, порадивши лише зізнатися.

Ми закликаємо наших громадян не мовчати про порушення прав людини на півострові, не приховувати цю інформацію. Адже все потрібно своєчасно зафіксувати, щоб отримати необхідний результат. А наш головний результат: щоб батьки повернулися до дітей і до своїх родин, — підсумував Барієв.

Як повідомляли «Кримські новини», Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова представила щорічну доповідь щодо стану дотримання і захисту прав та свобод людини в Україні органами державної влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями і службовими особами, які порушували своїми діями (бездіяльністю) права і свободи людини і громадянина.