«Міжнародна легітимізація російської військової інтервенції в Україні є одним з головних завдань Путіна» — дослідження ISW | QHA media
25 Березня 2020, 18:35

«Міжнародна легітимізація російської військової інтервенції в Україні є одним з головних завдань Путіна» — дослідження ISW

Закрити

Президент Росії Володимир Путін просуває свої стратегічні цілі в Україні, використовуючи те, що світову увагу прикуто до триваючих криз, зокрема, до пандемії COVID-19. Такі висновки опубліковані у звіті американського Інституту дослідження війни ISW (Institute for the Study of War).

Дослідники звертають увагу на перемовини Тристоронньої контактної групи у Мінську. Вони зазначають, що українські чиновники погодилися 11 березня на вимоги Кремля розглянути питання про прямі дискусії з підпорядкованими Росії представниками окупаційної «влади».

Ця угода для подальших переговорів може розпочати незворотний процес міжнародної легітимізації російської військової інтервенції в Україні — це є одним з основних завдань Путіна, — йдеться у звіті.

У звіті ISW підкреслюється, що ці перемовини матимуть великі наслідки для суверенітету України, національної безпеки США та міжнародного порядку.

«Однак перемовини залишаються неділіфікованими, і Україна та Захід усе ще встигають змінити курс, перш ніж визнати легітимність представників Кремля на Донбасі», — пояснюють американські дослідники.

Затвердження протоколу від 11 березня, на думку дослідників, дасть наступні три переваги для Путіна:

  • Підтримає статус Кремля як спостерігача, а не сторони у війні на Донбасі, що відкриє шлях Москві домагатись зняття західний санкцій за військову агресію в різних областях України.
  • Введення додаткових зон розведення сил, які передбачаються протоколом, може стати «винагородою для агресора», адже Кремль відкрито зловживав такими зонами ще в лютому.
  • Протокол передбачає, що дорадчий орган буде займатись питанням виборів на Донбасі, а «Україна не може проводити вибори на Донбасі, поки Росія утримує там військовий та політичний контроль».

Дослідники роблять висновок, що будь-яка легітимізація підконтрольних Росії окупованих регіонів безповоротно підірве суверенітет України, а Путін отримає постійний важіль впливу на українську політику. «Росія також може спробувати використати прецедент Донбасу як модель для посилення автономії для інших українських регіонів за рахунок центрального уряду України», — застерігають американські фахівці.

Великі поступки для РФ також підживлюватимуть напруженість між громадянським суспільством і президентом Володимиром Зеленським.

«Теперішній підхід Зеленського до встановлення миру та реінтеграції територій, які тепер окупувала Росія, несе ризики для суверенітету України. Підхід Зеленського може надати Путіну важелі у світовій політиці», — резюмують у звіті ISW.

Як повідомляло QHA media, у Мінську було підписано домовленості про створення органу, яким фіксується суб’єктність ОРДЛО, а Росія в статусі гаранта-спостерігача опинилася на рівні з Німеччиною, Францією та ОБСЄ. У протоколі відзначається, що рішення ТКГ про заснування Консультативної ради буде підписане 25 березня після консультацій з представниками ОБСЄ, Франції та Німеччини. Росія, яка є агресором, за допомогою такого формату отримує підтвердження своєї мантри «настамнет» і вмощується за стіл переговорів як «посередник», а не як учасник конфлікту.

Дивитись ще: