Міністр Ткаченко звітував про результати роботи під час акції щодо підтримки УКФ

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
08 Червня 2021, 17:41
Тетяна Нікішина
08 Червня 2021, 17:41

У вівторок, 8 червня, у Києві відбулася акція, яка мала на меті збереження Українського культурного фонду (УКФ).

Про це повідомляють Букви.

Кияни організували цей захід поруч з місцем, в якому міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко презентував результати роботи за попередній рік.

Організатори акції зауважили, що Український культурний фонд — інституція, якій за три роки діяльності вдалось вибудувати довіру в секторі та створити прозорі правила гри. Окрім того, УКФ зумів побудувати довірливі та прозорі відносини із суспільством.

Що ми бачимо протягом останніх місяців — хаотичне поспішне втручання в різні процедури фонду, яке веде до порушення принципу прозорості. Це ставить під ризик всю інституцію, і це доконаний факт, — зазначили організатори.

Вони додають, що зараз УКФ постав перед ризиком повної втрати довіри, спровокованої одіозними рішеннями новоствореної Наглядової ради.

Зокрема, в УКФ зазначають, що Наглядова рада нівелювала досягнення Фонду за три роки та створила кризу діяльності інституції наступними діями:

  • необґрунтований перегляд результатів конкурсів і відхилення проєктів з високим рейтингом без роз’яснення виглядає як впровадження практики «ручного управління» за закритими дверима;
  • частину рішень було прийнято незаконно: з порушеннями регламенту, підробленими підписами членів Наглядової Ради;
  • руйнується довіра громадськості до Фонду — інституції, навколо якої консолідувалася культурна спільнота, аби зробити її зразковою з точки зору прозорості процедур та колективності рішень;
  • через дії Наглядової ради останніми місяцями масово звільняються співробітники інституції;
  • без діалогу зі співробітниками Фонду, з експертними радами та з ширшою культурною спільнотою де-факто відбулась зміна пріоритетів Фонду на 2021 рік, а також зміна правил конкурсу.

Учасники акції вимагають:

  • розпустити поточний склад Наглядової ради Українського культурного фонду;
  • скасувати рішення чинної Наглядової ради щодо проєктів;
  • винести на публічні обговорення зміни до ЗУ про Український культурний фонд.

Міністр Ткаченко все ж пройшов повз натовп протестувальників у супроводі поліції.

Окрім того, ГО «Гільдія кінематографістів Одеси» (Гільдія) припускає, що міністр культури та інформполітики Ткаченко не задекларував власні доходи від продажу акцій ПрАТ «Одеська кіностудія».

Про це свідчить відповідь із Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), отримана Гільдією на її запит, пише фундатор ГО «Гільдія кінематографістів Одеси» і головний режисер «Одеської АльтернативИ» Ігор Шевченко.

Так, 31 травня 2021 року Гільдія надіслала НАЗК запит щодо інформації про те, чи повідомляв міністр культури та інформаційної політики України про доходи від продажу належних йому корпоративних прав на 25% акцій ПрАТ «Одеська кіностудія». А якщо ні, то чи поніс він за це належну відповідальність? — цікавиться Шевченко.

Відомо, що 22 червня 2020 року, вже обіймаючи посаду міністра, Ткаченко повідомив журналістам, що продав свою частку Одеської кіностудії, якою він володів, через британську компанію Cinema Love Ltd. Але в жодній декларації після цього даних про отримані доходи немає. Хоча він повинен був повідомити про це НАЗК не пізніше ніж за 10 днів з моменту отримання доходу.

Оперувати відомостями про доходи держслужбовця є безпосереднім обов'язком НАЗК (Закон України «Про запобігання корупції»). А згідно зі статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічною є інформація, задокументована на будь-яких носіях і отримана суб'єктом владних повноважень у процесі виконання ним своїх обов'язків.

Подібна інформація вважається публічною та має була наданою на запит Гільдії. Однак своїм листом від 4 червня 2021 року в.о. керівника управління документообігу та контролю Людмила Германчук повідомила, що запитана інформація не відповідає вимогам «відображеності та задокументованості», а тому не є публічною.

З цього Гільдія зробила припущення, що міністр Ткаченко не повідомляв НАЗК про доходи від продажу прав на Одеську кіностудію, а НАЗК ніяк на це не зреагувало.

Проте Гільдія не виключає непорозуміння, тому надішле на адресу НАЗК повторний запит. Раптом щось знайдеться або згадається?

Як повідомляли «Кримські новини», у червні минулого року ГО «Гільдія кінематографістів Одеси» розіслала всім депутатам Верховної Ради інформацію про неможливість призначення Олександра Ткаченка на посаду міністра культури та інформаційної політики, оскільки він «фактично привласнив і цинічно знищив Одеську кіностудію». Крім цього, у той період між Одеською кіностудією та міністерством, яке міг очолити Ткаченко, був судовий спір щодо частки акцій. Отже, конфлікт інтересів був очевидний.