Фото: QHAУ 2020 році в літературному українсько-кримськотатарському конкурсі «Кримський інжир» взяли участь 125 авторів, які надіслали як оригінальні твори, так і переклади. Загалом надійшло 284 твори, повідомляє засновник конкурсу Алім Алієв.
За його інформацією, із загальної кількості оригінальних творів — 223 українською мовою, 25 кримськотатарською, 36 перекладів з кримськотатарської на українську і навпаки.
При цьому серед перекладених авторів з кримськотатарської на українську — класики:
- Номан Челебіджихан;
- Умер Іпчі;
- Юнус Кандим;
- Шакір Селім.
Також є сучасні автори:
- Шукрі Аппазов;
- Шер'ян Алі;
- Ельмаз Бахшиш;
- Сейран Ібрагім;
- Зейнеб Ібраїмова;
- Уріє Кадирова;
- Аліє Кенджі-Алі;
- Сеяре Кокча;
- Еміне Усеін;
- Таїр Халілов.
Серед перекладених авторів кримськотатарською – Тарас Шевченко, Олександр Довженко, сучасні автори Світлана Дідух-Романенко, Міла Іванцова, а також повість торішньої фіналістки «Кримського інжиру» Наталі Смірнової.
Географія учасників — це, фактично, усі регіони України. А також твори надійшли від учасників, які живуть у Грузії, Німеччині, Туреччині та Фінляндії.
З Криму свої роботи на конкурс надсилали учасники та учасниці з Сімферополя, Бахчисарая, Керчі, Сак, Євпаторії, Феодосії, Судака, Ічкі, Білогірська та наближених до них населених пунктів. Варто зазначити, що наші автори живуть як у великих і обласних містах (наприклад, Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Чернігів, Ужгород), так і не в обласних центрах (Нова Каховка, Новодністровськ, Остер, Калуш), а також у селах, — розповідає Алієв.
Зазначається, що COVID-19 також позначився на конкурсі.
«Як пандемія позначилася на конкурсі, так і гуманітарна криза в Криму, що тримає людей у заціпенінні, тому в такі часи важко шукати натхнення і проявляти творчість. Хоча наступного року ми очікуємо бум кримськотатарських текстів, як рефлексії на події 2020 року», — зазначив засновник конкурсу.
Нагадаємо, у жовтні «Кримський дім» провів онлайн-презентацію книги «Кримський інжир. Демірджи», до якої увійшли твори з другого письменницько-перекладацького конкурсу «Кримський інжир/Qirim inciri» 2019 року.
Перший письменницький конкурс «Кримський інжир» відбувся влітку 2018 року. Тоді на конкурс надійшло 244 роботи від 135 авторів з усієї України.
Торік фігуранти «другої сімферопольської групи» Осман Аріфмеметов і «другої бахчисарайської групи» у «справі Хізб ут-Тахрір» Сервер Мустафаєв отримали нагороди в рамках другого літературного конкурсу «Кримський інжир».
Як повідомляли«Кримські новини», літературний конкурс «Кримський інжир» продовжив термін подачі поезії та прози на цьогорічний відбір. Третя антологія — збірка робіт фіналістів літературного конкурсу — представлена на львівському Форумі видавців.