Кримськотатарська латиницею: хто реформуватиме мову в Україні?

Новини України та світу
Ірина Требунських
27 Лютого 2021, 20:30
Ірина Требунських
27 Лютого 2021, 20:30

Президент Володимир Зеленський доручив уряду розробити та затвердити у шестимісячний строк стратегію розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки. В цій стратегії, крім іншого, передбачать перехід кримськотатарської на латиницю.

Питання переходу кримськотатарської з кириличної абетки на латинську неодноразово порушувалося Меджлісом кримськотатарського народу. Так, після окупації українського півострова Росією, у 2015 році лідер кримських татар Мустафа Джемілєв звернувся до тодішнього міністра культури В’ячеслава Кириленка з проханням підготувати рішення, необхідне для переведення мови на латиницю. Проте остаточного рішення з цього питання тоді не ухвалили.

Та вже у 2021 році після чергової зустрічі з представниками кримськотатарського народу президент не лише видав указ щодо розробки стратегії кримськотатарської мови, а й окремо виділив її перехід з кирилиці.

Розробити та забезпечити виконання першочергових заходів щодо розвитку кримськотатарської мови, зокрема із затвердження алфавіту кримськотатарської мови на основі латинської графіки, — йдеться в указі.

Також визначним в цьому указі є й те, що до складу оргкомітету підготовки стратегії, а також проведення української ініціативи «Кримська платформа» долучили не лише посадовців з вищих ешелонів влади, а й представників як Меджлісу, так і лідера кримськотатарського народу.

Так, до складу оргкомітету запросили і голову Меджлісу Рефата Чубарова, і народного  депутата Мустафу Джемілєва. При цьому окремо зазначено, що їхня участь є добровільною, а не наказовою: в указі навпроти їхніх прізвищ стоїть позначка «за згодою».

Крім них до складу оргкомітету увійшли міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков, постійний представник президента України в АРК Антон Кориневич, перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джеппар та інші.

Дуже сподіваюся, що 2021 рік стане проривним в питаннях деокупації Криму, — прокоментував указ Чубаров.

Нагадаємо, напередодні президент Володимир Зеленський підписав указ щодо заходів для розвитку і підтримки кримськотатарської мови, культури і захисту прав жителів окупованого Крима.

Як повідомляли «Кримські новини», голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров підкреслив, що українська держава має виходити на «Кримську платформу» з найжорсткішими пропозиціями. щоб змусити Росію повернутися в межі міжнародного права.