Кримські татари в окупованому Криму зазнають утисків через реалії «русского мира» — політики

Новини України та світу
Тетяна Нікішина
18 Травня 2021, 13:01
Тетяна Нікішина
18 Травня 2021, 13:01

Російська Федерація переслідує 93 кримських татар за політичними мотивами, з них 78 відбувають незаконне покарання на території РФ.

Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

Вона нагадала, що сьогодні в Україні вшановують пам’ять жертв депортації кримських татар. Як відомо, радянська влада депортувала з Криму майже 200 тисяч кримських татар, вони змогли повернутися на батьківщину в 1990-х.

Проте лихо повторилося у 2014-му. У результаті окупації півострова РФ багато кримських татар змушені залишати свою землю, — написала омбудсмен.

Також Денісова зазначила, що 15 кримських татар позбавлені права на свободу пересування, адже перебувають у тимчасово окупованому Криму під адміністративним наглядом.

У роковини геноциду кримськотатарського народу п’ятий президент Петро Порошенко заявив, що кримським татарам важко знову виживати у реаліях «русского мира».

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

18 травня 1944 року сталінські кати почали раптову і жорстоку депортацію кримських татар з рідної землі. Внаслідок цього брутального злочину від голоду, хвороб та виснаження у місцях заслання загинуло понад 30 тисяч кримських татар. І це статистика тільки першого року! Насправді реальний розмір втрат важко встановити, бо ми добре пам’ятаємо, як робилась офіційна статистика в СРСР, — написав Порошенко.

Порошенко зауважив, що нині сталінські кати втілилися у цілком реальних режимників Путіна і чинять жорстокі й цинічні злочини над невинними людьми — викрадення, катування, позбавлення волі на півострові продовжуються.

З болем відчуваю, як важко кримським татарам знов виживати у реаліях «русского мира». Вірю, український суверенітет неодмінно буде відновлено на Кримському півострові й Крим повернеться до України. Слава незламному і вільнолюбному кримськотатарському народові! Слава Україні!, — резюмував Порошенко.

У День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу член постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ, народний депутат Олексій Гончаренко з сумом згадує про страшну дату в історії.

Зрозуміти масштаб жорстокості та безглуздості злочину радянського режиму важко. Звинуватити цілий народ у «колабораціонізмі»... Примусово депортувати близько 200 тисяч людей до Центральної Азії та Сибіру. Як наслідок, від третини до половини депортованих померли в перші роки вигнання.

І дім. Дім, який відібрали... Кримські татари десятиліттями боролися за те, щоб повернутися. І через путінський режим були змушені відчути біль втрати знову.

Крим ― це Україна! Ми обов’язково повернемось, — написав Гончаренко.

Варто нагадати, що постпред України при ООН Сергій Кислиця заявив, що збереження самобутності кримських татар буде в центрі уваги Генасамблеї і генерального секретаря ООН.

Доля кримських татар, на жаль, дуже красномовно свідчить про загальне різке погіршення стану з правами людини на півострові, — сказав Кислиця.

Нагадаємо, 12 листопада 2015 року Верховна Рада ухвалила постанову «Про визнання геноциду кримськотатарського народу».

Верховна Рада (ВР) України, керуючись положеннями Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, вшановуючи пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу 1944 року, висловлюючи підтримку кримськотатарському народові, засуджуючи політику тоталітарного режиму щодо утисків кримськотатарського народу, постановляє:

визнати депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу.

Установити в Україні 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, — йдеться у постанові ВР.

Як повідомляли «Кримські новини», ніч на 18 травня 1944-го року стала фатальною: радянська влада розпочала операцію з примусового виселення кримських татар з їхньої історичної батьківщини — Криму. Сьогодні Україна вшановує пам’ять усіх жертв геноциду кримськотатарського народу хвилиною мовчання.