«Крим — це Україна»: шість країн засудили репресії проти кримських татар | QHA media
18 Травня 2020, 12:26

«Крим — це Україна»: шість країн засудили репресії проти кримських татар

Закрити

Міністри закордонних справ України, Естонії, Грузії, Латвії, Литви та Польщі оприлюднили спільну заяву до 76-х роковин депортації кримськотатарського народу, у якій засудили тодішні і сучасні репресії проти кримських татар.

Про це повідомили в МЗС України.

У заяві зазначається, що внаслідок злочинної депортації радянською владою кримськотатарського народу з території його історичного проживання –  Криму – у віддалені райони Узбекистану, Казахстану та Росії, померла майже половина усіх депортованих.

Решта зазнавали цілеспрямованої культурної та мовної асиміляції і не мали права повернутися у Крим до 1989 року.

Міністри закордонних справ наголошують, що трагедія кримськотатарського народу повторилася у 2014 році після окупації Криму Російською Федерацією.  

Не випадково Росія, яка глорифікує сталінський тоталітарний режим, продовжує свою злочинну політику у ХХІ столітті у тимчасово окупованому Криму: це заборона Меджлісу кримськотатарського народу, систематичні репресії, переслідування і порушення прав кримських татар, які чинили опір російській збройній агресії проти територіальної цілісності України. Це змусило  тисячі кримських татар, корінний народ Криму, покинути свої домівки і виїхати до материкової України, – йдеться в заяві.

Міністри закордонних справ вшановують пам’ять жертв депортації, висловлюють підтримку кримськотатарському народу у його боротьбі за свої права та засуджують агресивну політику РФ щодо України та нові репресії проти кримськотатарського народу.

Закликаємо Росію припинити порушення  фундаментальних принципів міжнародного права,  повною мірою виконати резолюції Генеральної Асамблеї ООН щодо ситуації з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь, Україна, і вимоги міжнародного співтовариства стосовно деокупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополь. Які б спроби не робила Росія для легітимізації окупації півострова, факт залишається  беззаперечним: Крим – це Україна, – підсумували міністри.

Також речник міністерства закордонних справ Туреччини Хамі Аксоя висловився щодо річниць депортації кримських татар та черкесів.

Кримські татари, що є корінним народом Криму, в цей день (18 травня) 76 років тому були силою відірвані від своєї батьківщини та були відправлені у заслання у нелюдських умовах. Більша частина з 250 тисяч кримських татар втратили життя під час депортації або в місцях депортації. Після депортації у 1944 році кримські татари десятки років не могли повернутись до Кримського півострова – своєї батьківщини, – йдеться у повідомленні.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin Yıldönümleri Hakkında Soruya…

Опубліковано T.C. Kiev Büyükelçiliği/Посольство Республіки Туреччина в Україні Понеділок, 18 травня 2020 р.

18 травня – День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. Саме в цей день в 1944 році о четвертій годині ранку за наказом Сталіна почалася депортація кримських татар з Криму.

Злочинні дії радянської влади призвели до масових людських жертв і завдали непоправної шкоди кримськотатарському народу, розвитку його культури, трагічним чином вплинувши на його історичний шлях. Тільки по дорозі на заслання та в перший рік після депортації загинуло більше 30 тисяч людей.

Дивитись ще: