Кремль поширює фейки щодо військ біля українських кордонів — дослідження

Новини України та світу
Ірина Требунських
08 Квітня 2021, 16:15
Ірина Требунських
08 Квітня 2021, 16:15

Прокремлівські ЗМІ поширюють дезінформацію для підтримки нарощування російських військ та військової техніки вздовж кордонів України. Про це йдеться у звіті оперативної групи зі стратегічних комунікацій зовнішньополітичної служби Євросоюзу (EUvsDisinfo).

Так, коли російські війська рухались до України, прокремлівські ЗМІ випускали дезінформаційні заяви, намагаючись представити Україну то як «агресора» (що начебто атакує власну територію!), то як «маріонетку США», то як взагалі «не-державу». Заявляли і про «неминучий геноцид росіян на Донбасі». «Для деяких людей дотримання двох суперечливих переконань може бути ознакою когнітивного дисонансу, але для прокремлівських ЗМІ йдеться лише про те, щоб доставити спеціальні повідомлення своїм цільовим аудиторіям», — зазначають дослідники.

При цьому такі фейкові наративи Кремль постійно повторює. Наприклад, цього тижня прокремлівські ЗМІ знову помилково звинуватили Київ у порушенні Мінських домовленостей, як і у 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 і 2020 роках.

Також прокремлівські ЗМІ передавали дуже емоційні повідомлення про маленького хлопчика, якого нібито вбили з безпілотника ЗСУ на Донбасі. Це фейк був розвінчаний незалежними російськими (читати тут) і багатьма українськими (читати тут) медіа. Та цей фейк намагався використати спікер російської Держдуми як аргумент для обговорення виключення України з Ради Європи.

Цього тижня Росія розповсюджувала і дезінформацію про начебто «геноцид росіян». Слід враховувати, що кремлівці використовують слово «геноцид» всюди («візовий» та «водний геноцид» в Криму, «геноцид українців» через відмову закуповувати сумнівну вакцину «Спутнік V»). Цього разу рупори Кремля повторювали дезінформацію про «українських фашистів», які начебто мають на меті «знищити росіян».

Скріншот кремлівського телеканалу

Кремль раніше використав необґрунтовані твердження про геноцид, щоб виправдати свою агресію. Сьогодні такі претензії покликані допомогти Кремлю мобілізувати громадську підтримку своїх дій, зробивши ставку на моральне обурення суспільства, — зазначають європейські фахівці.

Незважаючи на посилення уваги до України, в Кремлі знайшли можливості поширювати фейки і щодо вакцин. Кремлівські ЗМІ (такі як Sputnik) стверджували, що представник ЄС закликав Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) відкласти надання дозволу на «Спутнік V», а очільник EMA нібито налаштований проти російської вакцини і навіть «закликав заборонити».

Жодне з цих тверджень не відповідає дійсності.

У дослідженні опублікували приклад кремлівської дезінформації, яка лобіює речовину «Спутнік V», чия безпека для організму людини до цих пір не доведена, і називають її «найкращою вакциною».

«На відміну від 59 країн, які дозволили Sputnik V, у ЄС щодня проводиться організована медіа-кампанія, яка атакує Sputnik та політизує схвалення EMA. Пояснення просте: великі фармацевтичні та політичні лобі бояться, знаючи, що Sputnik V — одна з найкращих вакцин у світі», — пише кремлівське видання «60 мінут».

Нагадаємо, Центр протидії дезінформації в Україні відтепер очолює Поліна Лисенко. Парламентарі зареєстрували проєкт закону про внесення змін до деяких законів України щодо засудження ідеології «руського міра».

«Кримські новини» публікували аналітичний матеріал щодо посилення військ Росією біля кордонів України.