Джемілєв отримав медаль МЗС Чехії «За заслуги перед дипломатією»

Новини України та світу
Асіф АлієвQHA
25 Лютого 2021, 16:34
Асіф АлієвQHA
25 Лютого 2021, 16:34

Сьогодні, 25 лютого, лідер кримськотатарського народу, народний депутат Мустафа Джемілєв отримав медаль МЗС Чехії за заслуги перед дипломатією за «вагомий внесок протягом життя на захист прав людини».

Як повідомляють «Кримські новини», церемонія нагородження відбулася у штаб-квартирі Меджлісу кримськотатарського народу в Києві.

В урочистому заході взяли участь член Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель, народний депутат Артур Герасимов, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров, народний депутат Ахтем Чийгоз, глава фонду «Крим» Різа Шевкієв, глава правління Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв, а також співробітники дипкорпусу Чехії. 

Медаль Джемілєву вручив посол Чеської Республіки в Україні Радек Матула. За словами дипломата, своєю безпрецедентною рішучістю Мустафа Джемілєв надихав і продовжує надихати людей. 

Наприкінці 2020 року очільник МЗС Чехії визначив номінантів на нагороду. Це люди, які зробили вагомий внесок у розвиток чеської дипломатії. Серед них багато авторитетних людей, в тому числі Мадлен Олбрайт (уродженка Чехії і перша жінка на посаді державного секретаря США (1997-2001), — прим. ред.) і Мустафа Джемілєв. Сьогодні я стою перед людиною, яка присвятила життя свободі свого народу. Прийміть, будь ласка, медаль від імені міністра закордонних справ Томаша Петржичека за заслуги перед дипломатією, — сказав посол, вручаючи медаль лідеру кримськотатарського народу. 

Матула особливо відзначив, що в Чехії цінують те, як Джемілєв публічно виступив проти окупації радянськими військами Чехословаччини у 1968 році, за що був засуджений радянським режимом і відправлений до в'язниці. 

Посол також нагадав, що Чехія ніколи не визнавала російську окупацію Криму і завжди підтримувала і підтримує суверенітет України, «який не може бути предметом торгів». Дипломат заявив про важливість того, щоб кримська повістка залишалася в центрі уваги міжнародної спільноти. 

Кримська проблематика і питання кримських татар — це постійна частина нашої роботи і наших колег в МЗС у Празі. У ці дні ми згадуємо річницю окупації, а завтра День опору окупації Криму і Севастополя, — сказав він. 

За словами дипломата, посольство Чехії в Україні доповідає про ситуацію в окупованому Криму і допомагає готувати заяву МЗС країни щодо Криму. Такі публічні заяви, сказав Матула, можуть вплинути на репресії в Криму. 

У свою чергу лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що для нього є честю бути удостоєним медалі, яка символізує велику моральну підтримку кримським татарам. 

Він висловив вдячність за підтримку Чехією територіальної цілісності України, засудження тимчасової окупації Криму Росією.

Я впевнений, що з цією підтримкою ми відновимо територіальну цілісність України. Ми дуже вдячні за ті програми, які Чеська Республіка організовує для кримських татар. Сьогодні Чехія одна з найактивніших країн, яка виступає проти окупації. Ми дуже уважно стежимо за виступом чеських депутатів у Європарламенті, ОБСЄ, ПАРЄ. Ми відчуваємо вашу підтримку, — сказав Джемілєв. 

Джемілєв у свою чергу також вручив послу Чехії пам'ятні подарунки — тарілку з національними візерунками ручної роботи кримськотатарського майстра гончарних виробів Рустема Скибіна і книгу «Незламний» під авторством Севгіль Мусаєвої та Алима Алієва.

Як повідомляли «Кримські новини», група депутатів Європарламенту, серед яких чеські депутати Маркета Грегорова та Ондржей Коваржик, були вражені репресіями Кремля в Криму і направили листи підтримки чотирьом кримським політв'язням (Ремзі Бекірову, Осману Аріфмеметову, Євгену Каракашеву і Сергію Філатову).

У листі вони повідомляли, що боляче спостерігати за тим, як безкарність представників правоохоронних органів РФ за вчинені ними викрадення, арешти, напади на активістів породила атмосферу повного страху в Криму.