«Друга бахчисарайська група» у «справі Хізб ут-Тахрір»: політв'язнів тримають у нелюдських умовах, у суді використовують засекречених «свідків» та фабрикують «справи»

Новини України та світу
Ольга ПолтавкаQHA
31 Серпня 2020, 17:43
Ольга ПолтавкаQHA
31 Серпня 2020, 17:43

Російський суд в Ростові-на-Дону завершує судовий процес щодо "другої бахчисарайської групи" у "справі Хізб ут-Тахрір". Про це йшлося на брифінгу в "Українському кризовому медіацентрі".

На брифінгу були присутні: голова правління ГО “Центр інформації про права людини” Тетяна Печончик, адвокат підзахисних Лілія Гемеджи на зв'язку з окупованого Криму, директор правозахисної організації Amnesty International Оксана Покальчук, представник МЗС Наталья Мудренко, головред видання "Ґрати" Антон Наумлюк.

Адвокат зазначила, що сьогодні відбудеться "суд" в Ростові-на-Дону щодо «другої бахчисарайської групи» у «справі Хізб ут-Тахрір». Вона нагадала, що слухання в Південному окружному суді затягнулися вже на рік. Захист постійно обмежують у наданні доказів у "справі".

За її словами, обвинувачення не конкретизуються, не оголошується, у чому обвинувачують затриманих людей. Захисників обмежили у праві захисту під час слухань.

"Експерти" використовують вирвані фрази та називають зібраних на релігійному зібранні терористами.

Кити цих справ це "засекречені свідки", які дають неперевірену інформацію. Ці "справи" є репресивною політикою щодо людей, які проповідують іслам. Суд не надає можливість підзахисним ознайомитися з показами і даними "справи", — додає адвокат.

Наталія Мудренко зазначила, що за даними МЗС України — "справи" затриманих фігурантів "Хізб ут-Тахрір" в окупованому Криму є політичними.

"Сьогодні були затримані ще четверо людей, серед них учасники ГО "Кримської солідарності" та журналіст. МЗС такі дії окупантів фіксує, інформує міжнародних партнерів. Та вимагає звільнити незаконно затриманих людей", — повідомила представник МЗС.

Антон Наумлюк розповів, як Росія фабрикує справи політв'язнів.

Спочатку надходить скарга від імамів підконтрольних Росії в Криму. Далі оперативник ФСБ Микола Актербаєв (ексспівробітник СБУ) організовує прослуховування у мечеті. За допомогою Константина Тамурєвіча, який ходить на відкриті релігійні зібранні у мечеть і записує розмови людей, передає ФСБ. Далі Тамурєвіч виступає "свідком" у "справах". Тамурєвіч і Актербаєв виступали у такій саме справі щодо "Хізб ут-Тахрір" у 2016 році. Такі "справи" фабрикуються під копірку. А "судам" жодні докази про тероризм не надаються, — зазначив Наумлюк.

За його словами незалежні експерти заявили, що в записаних ФСБ розмовах, люди обговорюють лише іслам та релігію.

Тетяна Печончик зазначила, що до сьогодні політв'язнів було 101, серед них 78 — це кримські татари. Усі переслідувані затримані через релігійну позицію, активістську та журналістську діяльність.

За її словами, механізмом звільнення людей є тиск міжнародної спільноти та висвітлення у ЗМІ.

Під час обшуків у кримчан в окупованому Криму затримали чотирьох осіб. Серед нових затриманих є журналіст «Кримської солідарності» Айдер Кадиров, який також є кореспондентом російського видання «Грани.ру».

Як зазначила директор правозахисної організації Amnesty International Оксана Покальчук, фігурантів "другої бахчисарайської групи" у "справі Хізб ут-Тахрір" тримають у маленьких камерах, які періодично затоплює каналізацією, багатьом затриманим відмовляють у медичній допомозі. Також в'язнів змушують перебувати на "слуханнях" по 9 годин без їжі та води.

За її даними, у "судах" окупантів постійно порушуються права людей.

Антон Наумлюк додав, що є до 100 людей в Росії, яких затримали за тероризм: в Уфі, Башкортостані та Москві. для Росії в'язні "Хізб ут-Тахрір" є особливими. Їх не можуть помилувати, лишається чекати на обмін в'язнями між Україною та Росією.

Підсумки судового процесу в другій бахчисарайській “справі Хізб ут-Тахрір

🔴 Брифінг “Підсумки судового процесу в другій бахчисарайській “справі Хізб ут-Тахрір”.Російський суд в Ростові-на-Дону завершує розгляд проти вісьмох політв’язнів кримських татар. Усі вони входять до об’єднання родичів політв’язнів та активістів ініціативи “Кримська солідарність”.Спікери:▪️Наталія Мудренко, перший секретар відділу з питань деокупацї Політичного директорату Міністерства закордонних справ України;▪️Антон Наумлюк, головний редактор видання "Ґрати";▪️Ліля Гемеджі, адвокатка політв'язня Сервера Мустафаєва (включення з Криму);▪️Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Ukraine;▪️Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA.

Опубліковано ZMINA. Центр прав людини Понеділок, 31 серпня 2020 р.

Нагадаємо, шістьох фігурантів «другої бахчисарайської групи» Марлена АсановаСервера ЗекірьяєваЕрнеса АметоваТимура ІбрагімоваСейрана СалієваМемета Бєлялова затримали 11 жовтня 2017 року, а двох інших — Сервера Мустафаєва і Едема Смаїлова — під час обшуків 21 травня 2018 року. Згідно з російським слідством, Тимур Ібрагімов і Мемет Бєлялов нібито є «організаторами діяльності терористичного угруповання».

31 січня російський правозахисний центр «Меморіал» визнав в’язнями сумління 11 кримських татар, серед них — вісім фігурантів з так званої «другої бахчисарайської групи» у «справі Хізб ут-Тахрір».