До дня першого видання «Кобзаря» у мережі з'явився анімаційний фільм «Причинна»

Новини України та світу
Хельга Полтавка
26 Квітня 2021, 15:36
Хельга Полтавка
26 Квітня 2021, 15:36

26 квітня 1840 року вийшла перша поетична збірка українського поета, прозаїка і живописця Тараса Шевченка.

Як повідомляють «Кримські новини», до першої збірки поезій Тараса Шевченка увійшло вісім творів: «Думи мої, думи мої, лихо мені з вами!», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови»), «До Основ'яненка», «Іван Підкова» і «Тарасова ніч». Збірка вийшла накладом тисячу примірників.

Останнє прижиттєве видання «Кобзаря» містило вже 43 вірші й було першим, надрукованим за українським фонетичним правописом «кулішівкою», а не російською транслітерацією.

Виданий на хорошому папері з офортом на початку книги за малюнком Василя Штернберга, «Кобзар» був надрукований «ярижкою», незважаючи на високу ціну в один карбованець сріблом, досить швидко був проданий у магазинах Санкт-Петербурга.

Він отримав схвальні відгуки, а автором першої друкованої рецензії, опублікованої в журналі «Маяк», став цензор «Кобзаря» Петро Корсаков. Через чотири роки збірка Шевченка була доповнена поемою «Гайдамаки» і перевидана під назвою «Чигиринський Кобзар».

За словами режисера фільму Андрія Щербака, він ще зі студентських років відчував творчий зв'язок з «Причинною». Його вабили таємнича атмосфера української ночі, народна міфологія, русалки на тлі Дніпра… Він навіть хотів зобразити це у своїй дипломній роботі, але викладачі відмовляли: «тема важка».

«Причинна» не давала про себе забути. Минав час, я переїхав до Львова, знайшов роботу в Києві. В якийсь момент, приблизно 2011 року, думки про те, що не було реалізовано. На роботу я ходив пішки, і під час цих довгих прогулянок перед очима почали з'являтися кадри: це сплячий козак на тлі червоних маків, то степ, яким крокують коні. Тоді я багато малював і загорівся ідеєю створення анімаційного фільму в техніці живопису, — розповів режисер.

Довідка: «Причинна» — дебютний анімаційний фільм режисера, автора сценарію та художника Андрія Щербака за мотивами однойменної поетичної балади Тараса Шевченка. Прем’єра стрічки відбулась у 2017 році на Одеському міжнародному кінофестивалі.

Фільм можна подивитися на платформі.

Серед нагород фільму:

  • премія імені Лесі Українки за кращий твір для дітей та юнацтва;
  • «Золота Дзиґа» української кіноакадемії за кращий анімаційний фільм, 2018;
  • спеціальний приз журі Міжнародного кінофестивалю «КРОК» 2017;
  • гран-прі фестивалю «Відкрита ніч. Дубль – 21».

Як повідомляли «Кримські новини», в день народження Кобзаря оголосили імена лауреатів Шевченківської премії 2021 року.