Діти Криму мріють про український паспорт. У Києві з’явився мурал з кримською історією

Новини України та світу
Рустем ХалиловQHA media
07 Листопада 2019, 15:05
Рустем ХалиловQHA media
07 Листопада 2019, 15:05

Мрія маленьких кримчан про український паспорт знайшла своє втілення в муралі «Маленький громадянин», який відкрили на столичному Подолі.

Мурал, розміщений на торцевій стіні будинку по вулиці Ярославська, зображує дівчинку із намальованим від руки українським паспортом. Крізь прочинене вікно за спиною дівчинки видно Ластівчине гніздо – відому архітектурну пам’ятку в Криму.

Відкриття муралу присвячене п'ятиріччю кампанії #IBelong від Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН), метою якої є подолання проблеми безгромадянства до 2024 року. За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, в Україні проживають 35,6 тисяч осіб без громадянства.

Автор муралу художниця Катерина Рудакова, чий ескіз переміг на конкурсі УВКБ ООН, розповіла, що на українському сході та в Криму зараз дуже складна ситуація, і саме мрії кримської дитини надихнули її на створення муралу.

Два роки тому у Facebook Рудакова побачила публікацію, де маленький хлопчик з Криму намалював собі український паспорт. Про неї вона згадала, дізнавшись про конкурс. Художниця вирішила не малювати заплаканих дітей, або ґрати, а зробити щось оптимістичне, — що людина мріє стати громадянином, і її мрії можуть втілитися у життя.

Художниця також пояснила, що помилка у слові «громадянин» була допущена навмисно, щоб одразу було зрозуміло — «паспорт» малювала дитина.

Прототипом для муралу послужила оприлюднена у 2016 році розповідь у ФБ про шестирічного хлопчика з окупованого Росією Севастополя, який намалював собі український паспорт. З міркувань безпеки, його прізвище і фото на малюнку заретушовані. Маленький патріот народився ще до окупації — у 2009 році.

До речі, Україна не визнає примусове надання кримчанам громадянства Росії і продовжує вважати їх українськими громадянами, а також видавати паспорти тим, хто народився в Криму до окупації. У ЗМІ повідомлялося, що з 2016 року 1416 жителів окупованого Криму після досягнення 14 і 16 років отримали паспорт громадянина України у формі ID-карти.

Кримські-київські мурали


Мурал «Маленький патріот» став не першим серед муралів на кримську тематику, які почали з’являтися у Києві після 2014 року.

QHA media відшукало на Осокорках та у Шевченківському районі Києва ще два стінописа: зображення Чорного моря і портрет кримськотатарської жінки.

Мурал «Українське Чорне море» за адресою вул. Бульварно-Кудрявська, 35. Його намалював художник Джейк Айкман з Південної Африки. Стінопис з'явився у 2017 році та показує Чорне море в усій його глибині й красі.

Мурал «Лялє» («Тюльпани»), який прикрашає стіну на станції метро "Осокорки", створив художник Мата Руда з Коста-Ріки у 2018 році. Стінопис зображує кримськотатарську жінку в національному вбранні, в кримськотатарському головному уборі — фесі, і з букетом тюльпанів. Ця робота є важливою в контексті питання збереження національної ідентичності й культурної самобутності корінного народу Криму. Обидва стінописа з'явилися у рамках проєкту Art United Us. Його автор та керівник — Geo Leros.