Фото: glavred.infoНа запитання «Кримських новин» відповідає Директор Інституту світової політики Євген Магда:
Як ви оцінюєте рішення про заміну українського посла в США?
Я вважаю, що це рішення не є надзвичайно ефективним. Володимир Єльченко – професійний дипломат з досвідом роботи саме в США. І він не пропрацював ще й рік на посаді посла. Тому говорити про ротацію – це для людей наївних.
Ще одна проблема полягає в тому, що ніхто не дасть гарантію, що США в нинішній ситуації швидко дадуть агреман, оскільки зараз там триває перехідний період (у зв’язку з обранням нового президента – прим.ред.). І до 20 січня 2021 року, доки не буде нового державного секретаря, розраховувати на якийсь експрес-курс в цьому напрямку щонайменше наївно.
У мене немає підстав критикувати пані Маркарову як фінансиста, але коли одразу в експертному середовищі виникає питання, що, мовляв, посол до країни, нашого головного стратегічного партнера, призначається задля того, щоб вести там переговори про отримання чергового траншу МВФ, то… Ну ви розумієте, що є питання поваги, є питання доцільності, є питання адекватності цього рішення. Виникає питання – для чого ми вже настільки свою позицію прохача підкреслюємо? На мою думку, на жаль, це не надто вдала ініціатива президентського Офісу, я впевнений, що саме президентського Офісу. І вважаю, що це призведе до негативних наслідків для України.
На чому Україна має сконцентруватися у співпраці з США зважаючи, що в Америці – новий президент, а у нас планується новий посол? Зокрема, в питаннях деокупації Криму.
Акценти прості. США – наш головний стратегічний партнер. Той, хто це відкидає, він просто сам себе обманює. Головні напрямки – це відновлення Комісії стратегічного партнерства, це продовження військової та військово-технічної співпраці, співпраці в енергетичній сфері. Також має бути підтвердження новою американською адміністрацією «кримської декларації» Майка Помпео.
Має бути пошук нових сфер впливу і нових сфер спільних інтересів, зокрема, в енергетичній сфері. В першу чергу, це перехід українських АЕС на американське ядерне паливо, про що з корпорацією «Вестінгауз» наші доволі успішно вели переговори. А також робота в напрямку використання української ГТС для транспортування американського скрапленого газу, для чого відповідно можна буде побудувати перемичку або інтерконектор між нашою ГТС та ГТС Польщі. Станом на зараз це питання підвисло в повітрі.
Щодо Криму для мене буде достатньо, якщо США підтвердять свою «кримську декларацію». Якщо США в Держдепартаменті ліквідували посаду спецпредставника по Україні (її обіймав Курт Волкер – прим. ред.), то тоді логічним було б створити хоча б посаду спецпредставника по Криму. З тієї простої причини, що це б давало Сполученим Штатам якусь можливість більше дратувати Росію. Треба розуміти, що Україна для США важлива, як подразник Росії. Не просто як якийсь банальний стратегічний партнер, а як подразник Росії, який має дві тисячі кілометрів кордону з РФ.