"Вивчайте історію і робіть висновки", — Ібрагім Сулейманов розповів про свій цикл фільмів "Крим — боротьба за Україну" | QHA media
12 Лютого 2019, 12:16

"Вивчайте історію і робіть висновки", — Ібрагім Сулейманов розповів про свій цикл фільмів "Крим — боротьба за Україну"

Закрити

Степан ДавыдовQHA media

Журналіст з Херсона Ібрагім Сулейманов опублікував першу з 25-ти серій свого циклу «Крим. 25 років боротьби за Україну». QHA media попросило автора розповісти про свою роботу.

Коли Радіо «Куреш» розпочало мовлення у 2015 році, до нас прийшло розуміння того, що люди з материкової частини України трохи інакше сприймають події, які відбувалися в Криму.

Ми вирішили подивитися на те, що відбувалося, очима звичайного українця, який не знає історію України досконало, і розповісти таким людям як відбувалася боротьба у самому Криму. А велася ця боротьба практично з першого дня проголошення Незалежності України.

Як Крим дійшов до окупації

Ібрагім Сулейманов

Процеси, які протікали в Криму, дуже сильно відрізнялися від процесів у інших регіонах України. Тому все, що сталося у наступні роки — дуже взаємопов’язано. Логічно ми виходимо на окупацію Криму 2014 року, як на один з вирішальних факторів, які призвели до окупації, і як результат недалекоглядної політики Києва у відношенні Криму, його політики до корінного народу.

Наш фільм — це такий екскурс в історію. Націлений на те, щоб український громадянин розумів, чому корінний народ Криму так любить свою землю і чому він хоче бути господарем на своїй землі. Не розуміючи усі ці витоки і корені — звідки усе це йде — буде дуже складно сучасникам пояснити: чому кримські татари хочуть отримати територіальну автономію у складі України. Уся новітня історія Криму свідчить саме про українську приналежність Криму. Першим у світі саме Меджліс визнав Незалежність України! Першим підняв прапор над Сімферополем, не визнав ГКЧП, першим відправив ноту протесту міжнародним партнерам про неприйняття ГКЧП. Це все демонструє, що кримські татари системно борються за свою землю у складі України.

Поки що ми зняли першу серію — «1991 рік. Фундамент російської агресії ». Основи взаємовідносин Києва, Москви та Сімферополя з Севастополем в якійсь мірі — закладалися у 1991 році! 1993 і 1994 роки були дуже знаковими. Ну, а в наступні роки президенти України не вирішували проблему кардинально, а можливо в якійсь мірі й «консервували» її. На виході ми отримали окупацію.

У нас по одній серії на рік — усього буде 25 серій. Зараз готуємо чотири серії до 1995 року включно.

Ми зупинилися на 25-ти роках, тому що активна боротьба Криму за Україну тривала і у 2014, і у 2015, і у 2016 роках. 2017 рік — це вже якийсь інший етап, інший фільм може бути зроблений про це. Боротьба трансформувалася в інші форми.

Велику кількість матеріалів я беру зі свого особистого архіву. Щоправда, здебільшого знімав тоді на фото. Оскільки, можна сказати — я професійний фотограф, знімаю з 10 річного віку. Зараз створювати серіал нам допомагає Міністерство інформаційної політики України. А кістяк нашого творчого колективу — три людини. Усі ідеї, кожен рядок, кадр — це колективна праця нашої команди.

Починаючи з 1991 року до влади в Криму приходили політичні сили, які ставили в пріоритет співпрацю з Росією. Москва ретельно планувала і вела антиукраїнську діяльність, бажаючи дискредитувати все українське. У цих планах не було місця кримським татарам, які почали свою активну боротьбу за право жити і розвиватися в Криму.

Саме кримські татари, за підтримки Народного Руху України, почали боротьбу з російським сепаратизмом на території Криму і саме вони стали рушійною силою демократичних змін в Криму всі наступні роки.

Ми рухаємося у фільмі від матеріалу і від факту. Наприклад, в серії про 2008 рік з’явиться факт ветування Президентом Ющенком Закону про корінні народи. Нікуди від цього факту не сховаєшся. Якби він тоді закон підписав — Крим, швидше за все, пішов би зовсім іншим шляхом. Адже кримські татари тоді б отримали більше законодавчих повноважень. Інший факт — визнання Меджлісу кримськотатарського народу. Офіційно Україна визнала Меджліс тільки у 2015 році — вже після окупації. Якби це сталося раніше — вся історія пішла б інакше!

Головний висновок з усієї серії наших фільмів: сьогоднішні політики мають чітко зважувати свої рішення, що стосуються Криму, щоб не повторювати тих помилок, які зробили зовсім нещодавно, у новітній історії України, їхні попередники.