У Росії засудили незаконно заарештованого татарського математика Міфтахова

Новини
Асіф АлієвQHA
18 Січня 2021, 12:39
Асіф АлієвQHA
18 Січня 2021, 12:39

Російський суд засудив до шести років колонії загального режиму аспіранта механіко-математичного факультету Московського державного університету (МДУ), татарина Азата Міфтахова.

Про це повідомляє правозахисник Павло Чиков у своєму телеграм-каналі з посиланням на адвоката Світлану Сидоркіну. Двоє інших фігурантів отримали умовні терміни.

Міфтахова затримали 1 лютого 2019 року за підозрою у незаконному виготовленні вибухівки. За словами затриманого, від нього вимагали зізнання під тортурами.

Пізніше члени Громадської спостережної комісії РФ підтвердили факт застосування насильства до Міфтахова. За тиждень поліцейські відпустили математика, але тут же затримали й заарештували за іншою кримінальною справою — «хуліганство, скоєне за попередньою змовою з мотивів політичної ненависті».

За версією слідства, у січні 2018 року аспірант МДУ і його однодумці, які дотримуються анархічних поглядів, розбили вікно офісу «Єдиної Росії» у московському районі Ховріно і закинули в приміщення димову шашку. В офісі при цьому нікого не було.

Прокуратура виступила з вимогою засудити Міфтахова до шести років колонії, а двох інших обвинувачених, Олену Горбань і Андрія Ейкіна, до умовних термінів. Захист підсудних наполягає на виправдувальних вироках. Сам Міфтахов провину не визнає.

Одним з ключових доказів причетності Міфтахова до інциденту стали свідчення засекреченого свідка під псевдонімом «Андрій Петров», який стверджував, що упізнав обвинуваченого по «виразним бровам». У січні цей свідок несподівано помер від «травми серця».

На захист аспіранта виступали студенти різних вишів, правозахисники, журналісти, вчені, а також члени Міжнародного конгресу математиків. На підтримку Міфтахова також виступили відомі татарські діячі: письменник Шаміль Ідіатуллін і письменниця Рифа Рахман. Правозахисний центр «Меморіал» визнав Азата Міфтахова політичним в'язнем. На сьогодні близько 88 тисяч осіб підписалися на захист татарина на сайті петицій Change.org.

Раніше, як повідомляли «Кримські новини», прокуратура Республіки Татарстан (входить до складу РФ) направила до Верховного суду республіки заяву щодо визнання Всетатарського громадського центру (ВТГЦ) «екстремістською організацією».