Свободу політв’язням Кремля: у Києві напередодні вироку фігурантам «другої бахчисарайської групи» у справі «Хізб ут-Тахрір» відбулася акція на їхню підтримку

Новини
Асіф АлієвQHA
16 Вересня 2020, 16:37
Асіф АлієвQHA
16 Вересня 2020, 16:37

Текст: Асіф Алієв,
Фото: Богдан Дацюк

Основна мотивація переслідування фігурантів у справі «Хізб ут-Тахрір» є активна правозахисна та журналістська діяльність.

Про це під час акції на підтримку фігурантів «другої бахчисарайської групи» заявила голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, передають «Кримські новини».

За словами правозахисниці, окупаційна влада в Криму переслідує людей просто за розмови на кухні.
«Ці люди не вчинили жодного злочину. І нам не байдужа їхня доля та всіх політв'язнів», — сказала вона.

На Майдані Незалежності, де відбувся захід, окрім правозахисників взяли участь представники Меджлісу кримськотатарського народу, президента України в Автономній Республіці Крим, Муфтій Духовного управління мусульман Криму Айдер Рустемов, волонтери та активісти.

За словами голови Кримської правозахисної групи Ольги Скрипник, фігурантам справи дають більш тривалі терміни арешту ніж людям, які скоїли тяжкі злочини.

Для нас боляче, що буде ще один вирок кримськотатарським активістам. Ми вимагаємо негайного звільнення їх усіх, — закликала вона.

Скрипник зазначила, що правозахисна група звернулася до МЗС України з проханням винести в ООН питання переслідування кримських татар у справі «Хізб ут-Тахрір». Вона також нагадала, що більшість з фігурантів справи «другої бахчисарайської групи» є громадянськими журналістами.

За словами муфтія Духовного управління мусульман Криму Айдера Рустемова, тюремні терміни, які має оголосити російський суд сьогодні, мають на меті залякати кримських татар.

Айдер Рустемов

Народ зараз отримає нових героїв і він буде незламним. Щоб не трапилося, ми стаємо сильнішими. Якщо вороги визначили свій термін, то в Аллаха є свій термін для кожного з них.

Член Меджлісу кримськотатарського народу та голова Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв, який брав участь в акції, повідомив, що його організація та Меджліс підготували заяву щодо сьогоднішнього вироку, де засуджуються дії російських силовиків.

Усі ці люди, яких звинувачують, не мають жодного стосунку до тероризму.

Ексендер Барієв

Барієв нагадав, що саме шість років тому у нього вдома та в приміщенні Меджлісу кримськотатарського народу в Сімферополі провели обшук.

Як зазначили організатори акції — КримSOS, ZMINA, Центр прав людини, Меджліс кримськотатарського народу — попри численні фальсифікації, залякування свідків, відмови у клопотаннях та заборони виступати в суді, усім вісьмом фігурантам справи російська прокуратура вимагає величезні строки ув’язнення у колоніях суворого режиму — від 15 до 21 року з подальшими обмеженнями свободи.

В ексклюзивному коментарі «Кримським новинам» голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик пояснила, що цією акцією правозахисники роблять усе можливе для того, щоб привернути суспільну увагу до справи кримських татар, щоб судовий вирок був менше, ніж вимагає сторона обвинувачення.

Проте у нас практично немає сумнівів, що їх визнають винними, тому що в Криму і в РФ немає правосуддя. І нам відомі випадки, коли суд оголошував вирок більший, ніж просив прокурор. Тобто, фактично суд не є незалежним арбітром, а є однією зі складових репресивної системи. Однак ми сподіваємося і докладаємо усіх зусиль, щоб вирок не був таким страшним.

У свою чергу українська держава, за її словами, має зробити дві ключові речі: перша — добиватися активного визволення політв’язнів, адже після 7 вересня 2019 року жодного звільнення, які стосуються Криму, не відбулося, та друга — ухвалення закону, який би закріпив на державному рівні зобов’язання держави щодо підтримки політв’язнів та захисту їхніх сімей.

Оцінюючи можливість обміну між громадянами України та Росії, Печончик зазначила, що правозахисники не мають жодної інформації від влади, на якій стадії знаходиться цей процес.

Єдине, що ми можемо — це привертати максимальну увагу питанню звільнення політв’язнів. У нас є 100 людей про яких мало хто знає на відміну тих, хто був звільнений рік тому. Саме тому важливо виходити на акції, розповідати про цих людей. Ми сподіваємося, що завдяки такій роботі ми будемо збільшувати шанси на включення цих людей у список на звільнення і вдруге наближати день цього звільнення.

Під кінець акції активісти розмістили банер «Свободу політв’язням Кремля» на пішохідному мосту над вулицею Героїв Небесної сотні.

Як писали «Кримські новини», в окупованому Криму проводяться масові молебні та одиночний пікет на підтримку політв'язнів-фігурантів «другої бахчисарайської групи» у справі «Хізб ут-Тахрір». Зазначимо, держобвинувач — російський прокурор Євген Колпіков вимагає для фігурантів «другої бахчисарайської групи» терміни від 15 років до 21 року ув’язнення в колонії суворого режиму.

Вирок кримським татарам має бути оголошений сьогодні, 16 вересня у Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону.