«Світанок»: у Києві відкрилась інсталяція, яка присвячена роковинам Депортації кримських татар

Новини
Асіф АлієвQHA
18 Травня 2021, 20:11
Асіф АлієвQHA
18 Травня 2021, 20:11

«Світанок» — так називається інсталяція, яка відкрилась сьогодні, 18 травня, у «Кримському Домі» і була приурочена до 77-х роковин геноциду кримськотатарського народу.

Як передають «Кримські новини», участь у відкритті взяли директор «Кримського Дому» Ахтем Сеітаблаєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, авторка інсталяції Фатіма Осман та інші гості.

Інсталяція «Світанок» розповідає про трагічні події ранку 18 травня 1944 року, коли співробітники карального органу НКВС увірвались в кримськотатарські будинки та оголосили власникам, що через «зраду» вони будуть виселені з Криму.

Як заявив Рефат Чубаров, радянська влада, депортувавши кримських татар, діяла як нацистська Німеччина, проте якщо Гітлер декларував кого він буде знищувати, то Сталін цього не робив.

Я не знаю прикладів в сучасній історії, коли попри знищення майже половини народу, він зміг знов піднятися та вставити на шлях боротьби, — сказав Чубаров.

Голова Меджлісу зізнався, що кримські татари мали непрості відносини з місцевою владою під час повернення до Криму, але зауважив, що Україна була єдиною державою на пострадянському просторі, яка погодилася на повернення депортованих народів.

На це не спромоглися ні Росія, ні Грузія, з території яких були депортовані німці Поволжя і турки-месхетинці, — нагадав він.

За його словами, український політикум змінюється поступово, про що свідчить подання невідкладного законопроєкту від президента Володимира Зеленського про корінні народи.

Сподіваюсь, що це відкриє шлях до змін 10-ї статті Конституції, — сказав він, дякуючи президенту за подання в Раду законопроєкту.

Згадав жертв Депортації муфтій України Саід Ісмагілов. Він прочитав молитву за них і молитву за благословення України.

Мер міста Фастів Михайло Нетяжук, який також був присутній на заході, зазначив, що завдання України — це повернути Крим і Донбас.

До тих пір, поки всі території окуповані й не будуть повернені назад, війна триватиме, — сказав він.

Як зазначила заступниця Постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева, ключове, що кримські татари мають пам'ятати, що Крим — це їхня батьківщина.

Як колись сказав Мустафа ага, Крим буде вільним, — нагадала вона.

Ташева назвала законопроєкт, який був поданий президентом Зеленським, першим крок до відновлення прав кримськотатарського народу.

Зазначимо, що захід був проведений з дотриманням усіх санітарно-епідеміологічних вимог МОЗ і рекомендацій головного санітарного лікаря.

Як повідомляли «Кримські новини», напередодні Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, пов'язаного з депортацією у 1944 році (18 травня), Меджліс кримськотатарського народу закликав взяти участь у соціальній інформаційній акції «Унутма» («Пам’ятай»).