Режисер Ахтем Сеітаблаєв розповів про новий фільм за п'єсою Сенцова, про Крим та російську пропаганду

Новини
Хельга Полтавка
20 Листопада 2020, 15:48
Хельга Полтавка
20 Листопада 2020, 15:48

Відомий режисер і актор Ахтем Сеітаблаєв в інтерв'ю Олексію Гончаренку розповів, що рідний Крим він вперше побачив тільки в 17 років, коли його сім'я зуміла повернутися з Ташкента на півострів.

Також режисер розповів про акторство і активну громадянську позицію, про Олега Сенцова і його нову картину, про українське телебачення і інформаційну війну з Росією.

Ахтем Сеітаблаєв поділився враженнями про роботу над фільмом за однойменною п'єсою Олега Сенцова «Номери», написаною у 2011 році.

П'єса для мене була викликом — це антиутопія, але в ній є трагедія і драма. Головні персонажі "Номери" живуть у театрі абсурда і все життя у них "по свистку". Для мене був важливий підтекст та другий план антиутопії. Талант Олега у поєднанні простих речей з глобальними, — розповів режисер.

За його словами, Сенцов писав цю п'єсу під час голодування у російській в'язниці.

Ахтем Сеітаблаєв на знімальному майданчику фільму "Номери"

Режисер також прокоментував своє відношення до серіалу "Слуга народу".

"Це була така масована інформаційна праця, що транслювалася на всіх телеканалах та вилилась у родюче підгрунття", — зазначив Сеітаблаєв.

Він також додав, що переконаний — мистецтво не може бути поза політикою.

Режисер повідомив, що сім років не був в Криму, його рідні приїжджають до нього.

Я знаю, що мої висловлювання, моя позиція робить не комфортним їх життя (в окупованому Криму). Вони говрять: "навіщо ми тут голосно мовчимо, якщо ти там будеш мовчати". Я дуже пишаюся своїм народом та походженням", — наголосив Сеітаблаєв.

Він також згадав, що між українською і кримсько-татарською мовами дуже багато спільних слів, але сенс багатьох з них свідомо змінений Росією.

"Я досить часто проводжу цей дуже простий експеримент, кажу: «Скажіть, перша емоція, яка виникає у вас, коли ви чуєте слово «сарай». Дев'ять з десяти, якщо не були в Криму або не запам'ятали Бахчисараї, кажуть: «Це така будова господарська, де зберігається різний мотлох». Кажу: «А знаєте, що з мови моєї матері "сарай" це «палац»". Наступне питання: «Яка емоція виникає, якщо я скажу «хохол?». І я завжди помічаю, як більш суворими стають погляди. Я кажу: «Чого так?». Негативна емоція, тому що цим висловлюванням користуються образливо. З мови моєї матері це перекладається як «син неба».

Режисер зазначив, що це наполеглива, постійна, багаторічна робота окупантів, які прагнуть, щоб людина, використовуючи слово, поняття, зміст, цінності, не вважала їх такими.

"Тоді що захищати, якщо немає цінностей, якщо твоя цінність не має цінності, що ти захищаєш? Сарай?» — заявив Сеітаблаєв.

Також він відповів на питання Гончаренка: "Київ чи Крим?". Та назвав трьох кримчан, яких має знати кожний: Мустафа Джемілєв, Ісмаїл Гаспринський (видатний кримськотатарський просвітник), Девлет Ґерай (кримський хан династії Ґераїв).

Я дуже люблю Київ, дуже поважаю і надзвичайно вдячний цьому місту. Але, пробач, обираю Крим, — додав режисер.

Нагадаємо, 19 листопада, фільм "Номери" вийшов в український прокат. Його міжнародна прем'єра відбулася у лютому 2020 року на фестивалі у Берліні в рамках спеціальної програми. Тоді фільм зібрав багато схвальних відгуків від західних кінокритиків, а зали під час фестивальних показів були завжди повні.