«Одним з таких таємних свідків, чиї показання під псевдонімом «Ісмаїлов»... є якийсь Костянтин ТУМАРЕВІЧ, що вперше з'явився в окупованому Криму в 2015 році. Нам вдалося встановити, що Костянтин Олексійович Тумаревіч є уродженцем м.Рига, власником паспорта громадянина Латвії (серія LV, № 3072393, виданий 29 лютого 2008 року). Поселившись в Криму в тому ж 2015 році, Костянтин Тумаревіч приймає (або імітує??) Іслам і бере собі при цьому мусульманське ім'я Абдуллах. Нами зараз встановлюються обставини та деталі вербування ФСБ РФ громадянина Латвії Костянтина Тумаревіча з метою інтегрування його в кримськотатарський національний рух».

Константин Тумаревич
За інформацією Чубарова, свідчення Тумаревіча були покладені в основу обвинувальних висновків щонайменше проти п'ятнадцяти політв’язнів: Енвера Мамутова, Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеїтова, Ремзі Меметова, Марлена Асанова, Сервера Мустафаєва, Тимура Ібрагімова, Сейрана Салієва, Едема Смаїлова, Ернеса Аметова, Мемета Белялова, Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова, Амета Сулейманова, Рустема Сейтмеметова.
При цьому голова Меджлісу наголосив, що жодним чином не можна пов’язувати наявність у Костянтина Тумаревіча паспорта Латвійської Республіки з позицією Латвії, «вірного і послідовного союзника України і кримськотатарського народу». А про всі відомі Меджлісу обставини стосовно згаданого громадянина Латвії, інформуються відповідні органи цієї країни.
Як стало відомо «Кримським новинам», ситуація із громадянином Латвії, що дає свідчення як засекречений свідок проти кримських татар, обговорювалась на зустрічі в Меджлісі з послом Латвії в Україні Юрісом Пойкансом, що відбулась в Києві 19 серпня.
Рефат Чубаров в коментарі «Кримським новинам» відзначив, що саме цього тижня вдалось офіційно підтвердити, що Тумаревіч станом на сьогодні є громадянином Латвії. Дані, отримані про згадану персону, будуть передані адвокатам бранців.
фото: QHA«Росія, окупаційний російський суд в Криму дуже часто використовують такий зручний для них механізм, як «таємні свідки». Тобто вас судять, на вас наговорюють якісь страхіття, вас в чомусь звинувачують, а ви не бачите хто це. І на всі ваші намагання дізнатися хто ці люди, які дають проти вас такі свідчення, судді, прикриваючись діючим законодавством країни-окупанта, кажуть, що це свідок таємний.
Такого «таємного свідка», який дає абсолютно неправдиві, брехливі твердження проти наших співвітчизників, ми розшифрували - він громадянин Латвії. Ми не мали до цього дня офіційного підтвердження - чи справді він залишається громадянином Латвії, чи може колись був, а тепер ні. Але посол (Юріс Пойканс - прим. ред.) підтвердив, що він дотепер офіційно має статус громадянина Латвії».
Російський і український адвокат Микола Полозов в коментарі «Кримським новинам» роз’яснив, що, в принципі, сторона захисту може використати на свою користь «розшифровку» засекреченого свідка в політичному процесі.
Фото: Элиф Беяз«В такому випадку захист може заявити про його допит повторно, вже в якості звичайного свідка. Тоді є шанс, що свідчення зміняться і він (таємний свідок) скаже правду. В тому числі, допитати можна не тільки про обставини справи, а й про те, як він став таємним свідком».
Водночас, за словами Полозова, суд може відмовити в повторному публічному допиті такого свідка, якщо сам свідок відмовиться.
Також адвокат відзначає, що просто «розшифровка» свідка не дає стороні захисту підстав вимагати виключення його з процесу або виключення його свідчень.
«Неприпустимими доказами визнаються отримані тільки з порушенням закону. А допит свідка з засекреченими особистими даними, якщо все було оформлено за КПК, не може бути визнаний недопустимим доказом», - пояснює Полозов.
Втім, дешифрування подібних свідків може надати певні політичні дивіденди стороні захисту.
«Справи політичні. І дії захисту теж повинні мати політичне підґрунтя», - акцентує він.
При цьому адвокат не пригадує інших випадків, коли б таємного свідка вдалось «розшифрувати».