КИЇВ (QHA) -

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні відзначила спокійну обстановку поблизу адмінмежі між Херсонщиною та окупованим Кримом, однак зауважила, що ЗСУ збільшили кількість своїх військовослужбовців на одній з позицій неподалік Чонгару.

Про це повідомляється у звіті СММ.

— 27 лютого команда СММ відвідала пункт пропуску поблизу н. п. Чонгар (162 км. на південний схід від Херсона) і відзначила, що кількість осіб на позиції Збройних сил України зросла удвічі (з приблизно 20 до орієнтовно 40 відповідно), якщо порівнювати з попереднім тижнем. Приблизно за 5 м. на схід від позиції, спостерігачі вперше бачили, що бліндаж був зайнятий офіцером Збройних сил України.

В Місії не пояснюють, з чим може бути пов'язане таке збільшення кількості військовослужбовців у цьому районі, однак варто зазначити, що 20–26 лютого в Україні відзначають четверті роковини початку російської анексії і окупації Криму.

Щодо ситуації у зоні російсько-українського конфлікту на Донбасі, то за інформацією СММ у Донецькій області кількість порушень режиму припинення вогню зросла майже у 5 разів — до приблизно 620 супроти близько 125 відповідно. Більше половини вибухів було зафіксовано у другій половині дня 27 лютого на південний схід та південь від Світлодарська. Окрім того, в районі Донецької фільтрувальної станції у ніч з 26 на 27 лютого камера СММ зафіксувала потужну артилерійську перестрілку — 273 снаряда (177 із заходу на схід та 96 зі сходу на захід).

Водночас у Луганській області було порівняно тихо — там режим припинення вогню порушувався лише 6 разів, що втричі менше, ніж попередньої доби.

Втім, місія продовжувала фіксувати порушення у частині розміщення важкого озброєння. Так, 25 лютого за лініями відведення, однак за межами виділених місць зберігання озброєння у непідконтрольних урядові районах, БПЛА СММ виявив понад 70 танків невизначеного типу: 49 танків приблизно за 4 км на південний схід від селища Тернове (57 км на схід від Донецька) та 27 танків орієнтовно за 2 км на північний схід від селища Круглик (31 км на південний захід від Луганська).

Окрім того, бойовики продовжували забороняти патрулям місії в'їзд до селища Сєдово на півдні ОРДО. Так, на північно-західному в’їзді до н. п. Сєдове двоє озброєних членів «ДНР» знову не дозволили патрулю Місії в’їхати до міста, пояснивши це тим, що їхнє керівництво «не дозволяє ОБСЄ знаходитися у Сєдовому».

Нагадаємо, що бойовики під будь-якими вигаданими приводами обмежують патрулям доступ до Сєдово з квітня минулого року. Хоча відповідно до мандату, СММ має право відвідувати будь-які населені пункти в Україні, у тому числі на окупованому Донбасі.

Раніше в інтерв'ю QHA керівник Херсонської команди ОБСЄ Пітер Чілверс розповів, чим відрізняється робота Місії на адмінмежі Херсонщина/Крим від моніторингу у зоні конфлікту на Донбасі.

QHA