КИЇВ (QHA) -

Росія фактично провела ядерну мілітаризацію окупованого Криму, створивши плацдарм для тиску на лише на Україну, але й на країни Європи та країни Чорноморського й Середземноморського регіону.

Як передає кореспондент QHA, таким чином заступник директора Центра досліджень, армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Володимир Копчак на брифінгу до четвертої річниці початку російського вторгнення в Україну і окупації Криму.

— За нашими оцінками можна стверджувати, що у Криму вже сформовано тріаду носіїв тактичної ядерної зброї (морські, наземні, повітряні), створено відповідну інфраструктуру для розміщення тактичних ядерних боєзарядів на території півострова, отже ядерна мілітаризація Криму є питанням фактично вирішеним на сьогодні.

За словами Володимира Копчака, морський ядерний компонент посилився за рахунок введення у стрій ЧФ РФ у Криму трьох фрегатів проекту 11356 та шістьох підводних човнів проекту 06363. І фрегати, і підводні човни озброєні крилатими ракетами "Калібр" з дальністю ураження півтори-дві тисячі кілометрів, і що важливо — вони можуть оснащуватися ядерними боєголовками. Таким чином на сьогодні в Криму перебуває щонайменше надводних та підводни носіїв крилатих ракет "Калібр" із сумарною кількістю до 40 ракет.

Водночасу ЦДАКР зазначають, що у найближчі два роки Росія планує більш ніж в чотири рази збільшити можливості для використання таких ракет з 40 до 168.

— Плани Російської Федерації передбачають доведення кількості морських носіїв крилатих ракет сімейства "Калібр" до 2020 року до 24-х одиниць, коли йдеться про надводні і підводні носії, які можуть нести одночасно до 168 ракет сімейства "Калібр". Це дуже потужне посилення з огляду на формування інструментів впливу, інструментів шантажу й тиску не лише на Україну, але й якщо окреслити радіус ураження, то можна говорити про територію Європи включно до країн Балтії, — зазначає експерт.

Крім того, на сьогодні Криму фактично в повному обсязі відновлено інфраструктуру для транспортування та зберігання тактичних ядерних боєзарядів. Паралельно із розміщенням ядерних носіїв тактичної ядерної зброї морського базування у Криму практично вирішене питання дислокації стратегічних бомбардувальників Ту-22М3, йдеться про авіабазу у Гвардійському. Вони також можуть нести на борту крилаті ракети з ядерними боєголовками.

Також з 2014 року російським командуванням опрацьовано формат розміщення бази транспортування у Криму оперативно-тактичних ракетних комплексів "Іскандер", один з варіантів яких також може використовувати ракети із ядерним боєзарядом.

Крім того, на сьогодні у Криму вже розгорнути берегові протикорабельні комплекси, зокрема сімейства "Бастіон", які також спроможні нести ядерні бойові частини. 

Експерт також звертає увагу, що розміщення ядерного потенціалу відбувається на окупованій території України, яка відмовилась від ядерної зброї та є членом Договору про її нерозповсюдження.

Голова Експертної ради ЦДАКР Леонід Поляков також підтверджує, що, починаючи з 20 лютого 2014 року, Росія неухильно накопичує озброєння на додаток до того, що було там уже накопичене, Росія додає потужну сучасну зброю, зокрема ядерну, відновлює ядерну інфраструктуру, зокрема так званий об'єкт "Феодосія-13", який розташований в горах Криму в ущелині Червоний камінь.

Окреслюючи ситуацію в цілому, Володимир Копчак наголосив, що чотири роки тому анексія Криму започаткувала процес безпрецедентної мілітаризації півострова, якій де-факто сьогодні підпорядковані усі процеси життєдіяльності кримської території під орудою окупаційної влади Кремля. Наприклад, відбувається нарощування планово сформованого ще 2015 року самодостатнього міжвидового угруповання військ, що функціонально включають в себе три компоненти: сухопутний, повітряний та морський. Зокрема, за оцінками ЦДАКР, за останній рік кількість російських військових у Криму зросла майже на 25% — до 35 тисяч (на початку минулого року угруповання складало 24 тисячі осіб). Кількісні та якісні масштаби мілітаризації півострова свідчать про те, що Крим у військовому плані перетворився на потужну армійську базу, яка не має зарубіжних аналогів, а за бойовим потенціалом перевищує армію будь-якої окремо взятої країни Центральної, Східної чи Південної Європи, вважають у ЦДАКР. 

В кінцевому підсумку мілітаризація півострова має на меті не лише тиск на Україну, але й домінування у чорноморсько-середземноморському регіоні та створення воєнної загрози для країн Європи включно з Балтією, каже Володимир Копчак.

— На сьогодні у Криму сконцентровані сили і засоби, що категорично перевищують потреби як для відбиття міфічного наступу з боку України, так і потреби у формуванні ударного ядра для потенційного наступу на українську територію з південного напрямку чи то через сухопутний перешийок, чи-то через проведення морських десантних операцій проти України. Отже йдеться про різкі зміни у військово-стратегічному балансі на користь Російської Федерації у Чорноморському і Середзерноморському регіоні та системне створення плацдарму для реалізації військових загроз країнам Європи з позицій Криму в радіусі аж до країн Балтії. Відбувається нарощування засобів ураження, що виступають на сьогодні елементом шантажу і формують найбільші загрози не лише для України, але й для всієї Європи, близького Сходу, включно аж до Середземноморського узбережжя, наприклад Єгипту.

Копчак також звернув увагу на те, що хоча й окупація Криму започаткувала введення санкцій проти Росії, однак Кремлю поки вдається робити так, щоб введені санкції не впливали саме на процес мілітаризації Криму. Водночас проект мілітаризації Криму поставив під загрозу деякі мілітаристські плани Кремля, зокрема з мілітаризації Арктики, впровадження танку Армата. Спровоковані Кримом санкції призводять до невідворотних процесів у самій Росії — і у її ВПК, і в цілому, підсумовує експерт.

Раніше експерти називали розміщення у Криму нових зенітно-ракетних комплексів С-400 "Тріумф" свідченням провалу "кримської авантюри Путіна".

QHA