КИЇВ (QHA) -

Європа слідом за Україною готова включитися у боротьбу проти російської пропаганди, при цьому особливу увагу планується приділити соцмережам. Про це у новорічному зверненні до нації заявив президент Франції Еммануель Макрон.

Макрон зазначив, що робота щодо посилення і вдосконалення юридичних методів захисту демократії від фейкових новин у Франції йде повним ходом.

За його словами, платформи соціальних мереж мають стати прозорішими, тому власників соцмереж зобов'яжуть оприлюднити дані про рекламодавців і замовників тих чи інших публікацій.

Ініціативу французького лідера прокоментували в Міністерстві інформаційної політики України. За словами першого заступника міністра Еміне Джапарової, такий крок цілком логічний. Особливо якщо врахувати, що раніше президент Макрон неодноразово критикував російські державні ЗМІ за поширення дезінформації.

Зокрема Макрон звинуватив телеканал RT і агентство Sputnik у поширенні фейкових новин і пропаганді проти нього під час його президентської кампанії.

— Такий крок і такі наміри Франції для нас, для України, є абсолютно логічними. Це частина процесу забезпечення національної безпеки. Європа, нарешті, почала усвідомлювати масштаби впливу Російської Федерації на політичні процеси у світі і на те, як голосують люди на виборах. І Франція тут не є винятком. Ми кажемо  заборона тих чи інших ЗМІ це не вихід із ситуації. Але оприлюднення рекламодавців і замовників тих чи інших матеріалів це той крок, який підказує логіка, сказала вона.

За її словами, читач, слухач або глядач має право знати, чи є той чи інший матеріал проплаченим. І, відповідно, зробити висновки чи є ті чи інші ЗМІ заангажованим чи ні.

Що стосується України, то, вважаю, що наше міністерство підтримає внесення аналогічного законопроекту до Верховної Ради. Якщо європейські країни усвідомили масштаби загрози інформаційної війни з боку РФ, то Україна зрозуміла це набагато раніше. І вже встигла зробити ряд істотних кроків на шляху боротьби з нею. Тут ми значною мірою випередили Європу. Зараз, так би мовити, «виловом фейків» займаються кілька громадських платформ ("Стопфейк", "Інформнапалм" тощо), які фінансуються за рахунок грантів. На сьогодні ми співпрацюємо з ними на партнерських засадах. Але, на мій погляд, процес треба систематизувати. І це один з напрямків роботи Мінсоцполітики у новому році, зазначила Джапарова.

Ініціативу французького президента щодо закону «анти-fake news» підтримав і міністр закордонних справ України Павло Клімкін. На своїй сторінці у Тwitter Клімкін прокоментував пропозицію Еммануеля Макрона, озвучену ним у новорічному зверненні.

Еммануель Макрон анонсував закон анти-fake news для захисту від дезінформації і пропаганди. Відсіч тим, хто використовує інформацію як зброю проти демократії! Може, і нам варто боротися з фейковими новинами в електоральний період? Та й взагалі, не завадило б, написав він.

QHA